Kompresor olejowy czy bezolejowy – który lepszy?

Kompresor

Chcesz kupić kompresor, ale nie wiesz, jakie rozwiązanie wybrać? Kompresor olejowy czy bezolejowy – który lepszy? Na pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

  1. Kompresor olejowy czy bezolejowy – który wybrać?
  2. Jak dobrać odpowiedni kompresor olejowy?

Kompresory to urządzenia, które wykorzystuje się w takich branżach, jak budownictwo, motoryzacja czy rzemiosło. Głównym zadaniem kompresorów jest przede wszystkim przetłaczanie powietrza pod odpowiednim ciśnieniem, dzięki czemu można bez problemu wykonywać takie prace, jak cięcie i napędzanie narzędzi pneumatycznych korzystających ze sprężonego powietrza. Przydadzą się również podczas pompowania kół. Dostępne na rynku kompresory dzielą się przede wszystkim na modele olejowe i bezolejowe. Zastanawiasz się, które rozwiązanie wybrać, aby mieć zawsze pod ręką sprężone powietrze? Lepszą opcją jest kompresor olejowy czy bezolejowy? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Kompresor olejowy czy bezolejowy – który wybrać?

Jak wspominaliśmy, kompresory dzielą się przede wszystkim na modele olejowe oraz bezolejowe. W pierwszym przypadku otrzymujesz urządzenie, które do smarowania i chłodzenia poszczególnych elementów ruchomych wykorzystuje olej. Dzięki temu kompresory olejowe są trwalsze i odporniejsze na ewentualne uszkodzenia w porównaniu do modeli bezolejowych. Ponadto kompresor olejowy jest także bardzo wydajny i pozwala na osiąganie większych ciśnień w przeciwieństwie do urządzeń bezolejowych.

Każde urządzenie ma swoje wady – podobnie kompresor olejowy. Do minusów zalicza się przede wszystkim fakt, że jest bardziej skomplikowany i trudniejszy w obsłudze w porównaniu do kompresorów bezolejowych. Ponadto wymaga regularnego wymieniania oleju i filtrów, co przekłada się na większe koszty eksploatacji.

Analogicznie kompresor bezolejowy jest urządzeniem, które nie wykorzystuje oleju do smarowania i chłodzenia ruchomych części. Dzięki temu to proste w użyciu rozwiązanie, które uważa się także za bardziej ekologiczną opcję, niewymagającą regularnej wymiany filtrów i oleju. Do wad niniejszych urządzeń zalicza się przede wszystkim mniejszą trwałość w przeciwieństwie do kompresorów olejowych. Są jednak wydajne, gdyż nie tracą w ogóle mocy na chłodzenie czy smarowanie.

Jakie zatem rozwiązanie warto wybrać? Kompresor olejowy czy bezolejowy? Wszystko zależy od Twoich potrzeb, dlatego zastanów się, która opcja Ci najbardziej odpowiada. Kompresory olejowe najczęściej wykorzystuje się w przeróżnych branżach przemysłowych, natomiast kompresory bezolejowe w małych warsztatach czy gospodarstwach domowych.

Jak dobrać odpowiedni kompresor olejowy?

Jak wybrać kompresor olejowy? Decydując się na zakup kompresora olejowego, koniecznie zwróć uwagę na jego parametry techniczne. Dostosuj te właściwości oczywiście do własnych potrzeb. Do najważniejszych parametrów zalicza się wydajność, ciśnienie, moc, wymiary i zastosowanie.

Moc kompresora ma ogromne znaczenie, gdyż to właśnie ten parametr wpływa ostatecznie na wydajność całego urządzenia. A zatem im więcej mocy, tym więcej powietrza będzie w stanie przetłoczyć dany kompresor. Pamiętaj również o tym, aby dopasować odpowiednią pojemność kompresora. Aby to zrobić, zastanów się, ile powietrza będzie potrzebne Ci do wykonania danego zadania. Zbyt mała pojemność urządzenia może doprowadzać do przeciążenia się urządzenia, co oczywiście zwiększa ryzyko wystąpienia ewentualnej awarii.

Wspomniane ciśnienie robocze dobiera się przede wszystkim do rodzaju pracy, jaką kompresor olejowy będzie wykonywał. Wartość ta określa maksymalne ciśnienie, przy którym kompresor jest w stanie dostarczać powietrze.

Ostatni aspekt wiąże się oczywiście z kwestią finansową. Pamiętaj jednak o tym, aby nie oszczędzać na kompresorach. Jeśli będziesz często korzystać z urządzenia, koniecznie wybierz dobry kompresor, który będzie służył Ci latami. Stosunkowo tanie kompresory nie są aż tak trwałe, jak modele z wyższej półki, szybciej się psują lub ulegają awariom. Warto również mieć na uwadze, że w kompresorze olejowym tłok jest trwalszy niż w przypadku kompresora bezolejowego.