Firmy budowlane poza budową domu realizują także budowę tarasu. Wymaga to oczywiście zachowywania właściwych procedur. Niezbędny jest także projekt budowlany, a także zgłoszenie robót z projektem, lub ewentualnie uzyskanie stosownego pozwolenia na budowę. Jest to jedna kwestia, o którą zadbać musi sam inwestor.
Jak zaprojektować taras przy domu?
Na samym początku należy określić wymiary tarasu. Najlepiej jeżeli będą one zbliżone do wymiarów jadalni bądź salonu. Najczęściej powierzchnie poniżej 10 m² nie są realizowane. Wówczas trudno byłoby poruszać się po tarasie oraz swobodnie ustawić meble. Dlatego nawet przy niewielkich domach często budowane są duże tarasy, które pozwalają efektywnie zagospodarować miejsce na część wypoczynkową oraz rekreacyjną. Ważne jest także właściwe uformowanie spadku względem ścian budynku, aby dzięki temu zapobiec gromadzeniu się wody na płycie tarasu. Najczęściej nachylenie wynosi około 2%. Dzięki czemu woda może swobodnie spływać z powierzchni tarasu, ograniczając w ten sposób wszelkie uszkodzenia. Firma budowlana spadek wykonuje już w czasie wylewania płyty tarasowej, stosując pomocniczo łaty na różnych wysokościach. Można wykorzystać także strzemiona budowlane. Następnie łaty usuwane są przed stwardnieniem betonu, a cała powierzchnia jest dodatkowo zacierana na gładko zaprawą cementową. Może okazać się jednak, że zastosowany spadek wymagać będzie zwiększenia. W takiej sytuacji firma budowlana wykorzystuje zaprawę wyrównawczą.
Czym są dylatacje przy ścianie?
Dylatacje pośrednie oraz dylatacje przy ścianie są niezbędne do tego, aby posadzka swobodnie rozszerzała się i kurczyła. Pozwala to zapobiegać opadaniu płytek, paneli oraz ich pękaniu. Istotne jest również, aby ściana zewnętrzna była oddzielona od wylewki szczeliną, której szerokość wynosi około 1 cm. Natomiast w przypadku większej powierzchni tarasu konieczne jest wykonanie dylatacji pośrednich co około 3 m. Nie należy również zapominać o zastosowaniu dylatacji w okładzinie z płytek. Zapobiega to pękaniu wylewki. Jednak problemy z odpadaniem płytek oraz pękanie pojawiają się także w przypadku stosowania zapraw i klejów nieodpornych na nagłe zmiany temperatury. Dzieje się to również w sytuacji, kiedy płytki układane są na styk. Ważna jest także izolacja przeciwwilgociowa, aby chronić ścianę budynku. Zapobiega to pojawieniu się zacieków oraz wykwitów na ścianach. Najczęściej izolację wykonuje się z papy termozgrzewalnej, masy wodoodpornej lub folii. Oczywiście tradycyjną metodą pozostaje stosowanie dwóch warstw papy, jednak nie mogą one składać się ze sobą. Dlatego na dolnej warstwie rozsypuje się drobny piasek lub talk. Natomiast giętarki są niezbędne podczas prac przygotowawczych.