Instalacje zbiornikowe na gaz płynny – co warto o nich wiedzieć?

instalacje zbiornikowe

Ogrzewaniem gazem płynnym ze zbiorników ma w Polsce coraz większe grono zwolenników. Jest to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają nie tylko prywatne domostwa, ale też m.in. gospodarstwa rolne, przemysł czy branża hotelarska.

Zalety ogrzewania gazem płynnym

Ogrzewanie gazem płynnym od sprawdzonych dostawców, np. Amerigas, ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim gaz płynny to czyste paliwo, a podczas jego spalania nie powstają substancje szkodliwe dla środowiska. Nie osadza się też brud i nie wydziela nieprzyjemny zapach. Gaz spala się praktycznie w stu procentach, przez co jest bardzo wydajny. Odznacza się także bardzo dużą wartością opałową, która jest prawie kilkukrotnie większa w porównaniu z innymi paliwami. Ogrzewanie gazem płynnym zaliczane jest do bezobsługowych sposobów ogrzewania. Jest też o tyle wygodne, że nie wymaga posiadania osobnego pomieszczenia służącego do magazynowania paliwa. Zbiornik na gaz znajduje się na zewnątrz i jest co jakiś czas zasilany przez dostawcę gazu (średnio 2 razy w roku).

Czy używanie instalacji zbiornikowej jest bezpieczne?

Używanie instalacji zbiornikowej jest bezpieczne, o ile zostaną spełnione pewne warunki. Przede wszystkim montaż należy zlecić firmie, która dostarcza gaz i specjalizuje się w tego typu usługach, np. Amerigas. Opinie użytkowników potwierdzają, że to najlepsze rozwiązanie. Zbiornika nie wolno zabudować ani posadowić pod wiatą. Przestrzeń wokół niego wymaga dobrej wentylacji, z oczywistych powodów w pobliżu zabrania się używania otwartego ognia. Konieczna jest systematyczna wymiana zaworów bezpieczeństwa (zgodnie z zaleceniami producenta) oraz przeprowadzanie obowiązkowych przeglądów obejmujących rewizję zewnętrzną i wewnętrzną, a także próbę ciśnieniową. Rewizje przeprowadzane są co 2 lata przez Urząd Nadzoru Technicznego.

Instalacja gazowa a pozwolenie na budowę

Z przepisów prawa budowlanego jasno wynika, że budowa instalacji zbiornikowej dla gospodarstwa domowego z pojedynczym zbiornikiem na gaz o pojemności nieprzekraczającej 7 m3 nie wymaga pozwolenia na budowę.