Instalacja elektryczna w naszym domu pozwala nam zwykle na wykorzystanie tylko części swojej mocy. Dzieje się tak ze względu na ograniczenia standardowych gniazd, jakie posiadamy na ścianach. Co jednak zrobić, gdy zależy nam na użyciu całej dostępnej energii?
1. Czym jest gniazdo siłowe?
2. Gniazda siłowe – rodzaje
3. Kiedy wykorzystuje się gniazda i wtyczki siłowe?
4. O czym pamiętać przy zakupie?
Czym jest gniazdo siłowe?
Gniazda siłowe mogą stanowić element instalacji trójfazowej, czyli takiej która dostarcza więcej prądu, niż realnie wykorzystujemy podpinając sprzęt do gniazdka. Zaletą ich posiadania jest zwiększenie jej możliwości. Wykorzystuje się je tam, gdzie instalacja elektryczna doprowadza prąd o napięciu 400 V. Gniazdo siłowe stałe umożliwia wykorzystanie całego tego potencjału, czego nie są w stanie zapewnić nam standardowe gniazdka 230 V. Wykorzystuje się je nie tylko w zakładach pracy czy w specyficznych branżach, ale często także w domu lub mieszkaniu. Przykładowo, gniazdo siłowe możemy znaleźć w niejednym garażu, a niektóre sprzęty domowe również wykorzystują prąd z trzeciej fazy.
Gniazda siłowe – rodzaje
Wyróżniamy kilka rodzajów gniazd siłowych. Zaliczają się do nich kolejno:
- gniazda siłowe przenośne: zazwyczaj wykorzystywane w zakładach pracy i podobnych obiektach;
- gniazda siłowe stałe: możemy znaleźć je także w domu czy budynkach dookoła niego;
- gniazda siłowe tablicowe: przeznaczone do montażu w rozdzielnicach.
Wybierając rodzaj gniazda powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób będzie ono wykorzystywane. Do wyboru mamy również opcję natynkową i podtynkową, definiującą sposób montażu. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: sklep.elus.pl/silowy-osprzet,2,421730.
Kiedy wykorzystuje się gniazda i wtyczki siłowe?
Osprzęt siłowy wykorzystuje się w sytuacji, gdy zależy nam na większej mocy i chcemy korzystać w całości z trójfazowej instalacji elektrycznej obecnej w naszym domu czy pracy. Poza gniazdami w jego skład wchodzą również wtyczki, alarmowe wyłączniki bezpieczeństwa i wiele innych elementów. Instalacja taka umożliwia jednak pełne wykorzystanie dostępnych w sieci 400 V, zamiast ograniczanie się do standardowych 230.
O czym pamiętać przy zakupie?
Wybierając osprzęt siłowy powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, aby był on najwyższej jakości. Warto skorzystać z oferty sprawdzonych firm, a części zakupić w renomowanym sklepie bądź hurtowni. Także sam montaż jest istotny – jeżeli nie posiadamy wiedzy, jak to zrobić, najlepiej jest zdecydować się na pomoc fachowca.