Paliwa oraz energia elektryczna drożeją w zastraszającym tempie, a domy przecież trzeba ogrzewać. Jednocześnie istnieją sposoby, aby rachunki za ogrzewanie i energię zmniejszyć i jednym z najważniejszych narzędzi jest termomodernizacja budynku. Tego rodzaju inwestycje przyczyniają się do znacznego obniżenia kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, a w skali globalnej pozwalają dołożyć cegiełkę do ochrony naszej planety przed galopującym ocieplaniem się klimatu.
O co chodzi w termomodernizacji budynku?
Termomodernizacja budynku to oczywiście doprowadzenie do sytuacji, w której budynek charakteryzuje się małymi stratami ciepła. Chodzi więc o jego zaizolowanie, ale jednocześnie o umożliwienie skutecznej wentylacji. Budynki po termomodernizacji mają nie tylko docieplone strychy, czy poddasza oraz elewacje, ale również mają zamontowaną wentylację z odzyskiem ciepła, a wszystko to kosztuje.
W perspektywie długofalowej każdy właściciel domu zyskuje na termomodernizacji. Biorąc zaś pod uwagę fakt, że w naszym kraju istnieją dopłaty do tego typu inwestycji, zyskuje jeszcze bardziej. Nie można jednak stwierdzić, że taka inwestycja nie niesie ze sobą żadnych kosztów, ponieważ tak nie jest. Materiały budowlane są drogie, a już do samych elewacji i poddaszy potrzeba pieniędzy na:
- materiały docielające – np.: styropian fasadowy, wełna mineralna;
- pokrycie elewacji – np.: tynk, farba do elewacji albo tynk strukturalny
- pomniejsze akcesoria i materiały – np.: siatka na styropian, kleje, grunty
- materiały do suchej zabudowy;
- robociznę.
Ten ostatni punkt jest kluczowy w odniesieniu nie tylko do wzorcowego wykonania izolacji termicznych, ale również do estetyki. Ekipa remontowo-budowlana musi znać się na swojej robocie, jeżeli inwestor nie chce się wstydzić widoku swojej elewacji. Fachowcy muszą dobrać odpowiedni materiał do dociepleń, a także odpowiedni tynk, wraz z ewentualnym doborem do niego farb (w wypadku tynków strukturalnych są one sprzedawane już w wybranym przez inwestora kolorze). Ponadto całość, tj. docieplenia, tynkowanie i malowanie elewacji musi zostać wykonana tak, aby nie było mowy o niedoróbkach, zaciekach, czy punktach niedostatecznie zabezpieczonych przed wpływem niekorzystnych warunków środowiskowych. Dobrze wykonana elewacja to zabezpieczenie przed deszczem, śniegiem, słońcem, a także wiatrami na lata.
Elewacje budynków – tynki i farby
Materiały budowlane wykorzystywane na elewacje muszą mieć odpowiednie właściwości użytkowe. Trzeba przy tym pamiętać, że ich skład chemiczny jest istotny względem siebie. Farby muszą być dostosowane do rodzaju użytego na elewacjach tynków.
Po przyklejeniu styropianu i zabezpieczeniu go siatką oraz nałożeniu warstwy wyrównawczej kleju przychodzi czas na tynk. Może to być tynk strukturalny, który nie będzie wymagał dodatkowego malowania i wówczas potrzebny będzie przed jego nałożeniem odpowiednie zagruntowanie wygładzonej ściany. Tynki strukturalne są cienkie, ściany przed jego nałożeniem muszą być więc wolne o nierówności. Rodzaje tynków stosowanych obecnie na elewacjach:
- mineralne;
- mineralno-polimerowe;
- akrylowe;
- silikatowe;
- silikonowe;
- silikatowo-silikonowe;
- polikrzemianowe.
Wszystkie służą jednemu celowi, czyli zamknięciu elewacji w tzw. systemie cienkowarstwowym, a bardziej czytelnie, do ochrony docieplenia budynku. Tynk ma za zadanie chronić styropian albo styrodur przed degradacją środowiskową. Z kolei tynk jest chroniony przez farbę.
Każdy z wymienionych powyżej rodzajów tynków charakteryzuje się pewnymi własnościami charakterystycznymi dla danego surowca, ale wszystkie mają za zadanie stworzenie warstwy ochronnej. Tynki po stwardnieniu tworzą wodo- oraz mrozoodporną warstwę izolacyjną, a dodatkowo wykazują się znacznie wyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, czy czyszczenie od nałożonej pod nimi izolacji. Podobnie do tynków strukturalnych przed nałożeniem tynku na klej, ściany powinny zostać pokryte odpowiednim dla danego tynku gruntem. Jest to ważne, ponieważ grunt po tynk wzmacnia podłoże i ogranicza jego chłonność, zachowując jednocześnie odpowiednie parametry paro przepuszczalności.
Jak już wspomniano wcześniej, farba również musi zostać dobrana odpowiednio do tynku. Farby na elewacje mają za zadanie zdobić budynek w wybranym kolorze, ale tworzą przede wszystkim beznaprężeniową powłokę, która jest odporna na wilgoć, promieniowanie UV, brud, a także mikroorganizmy. Przed nałożeniem farby wskazane jest również zagruntowanie ścian.
Nakładając farbę na elewację, nadajemy budynkowi ostatecznego i oczekiwanego wyglądu.