Najlepsze piece gazowe

kocioł gazowy najlepszy

Kotły gazowe cieszą się coraz większą popularnością. Decydują się na nie osoby z małym metrażem mieszkaniowym, jak i osoby z dużymi domami. Zaletą pieców gazowych jest brak konieczności magazynowania opału. Przez to piece zajmują mało miejsca i są schludne w utrzymaniu. Brak składowania opału pozwala na zaoszczędzenie czasu na jego kupno i wnoszenie oraz a utrzymanie porządku.

Rodzaje pieców gazowych

Piece gazowe dzielą się na tradycyjne i kondensacyjne. Pobierają paliwo w formie gazu ziemnego. Decydując się na tego typu piece, bardzo istotne jest odpowiednie zabezpieczenie przed zaczadzeniem. Do takich zabezpieczeń zaliczyć można czujniki czadu, czujniki temperatury. Przy zakupie pieca bezpiecznie jest zdecydować się na ten z termostatem granicznym. Termostat graniczny zabezpiecza piec przed nagrzaniem się ponad maksymalną określoną temperaturę. Kolejnym istotnym aspektem jest detektor czadu. Najlepsze piece powinny być w niego wyposażone ze względów bezpieczeństwa. Powyżej przedstawione formy bezpieczeństwa są niewystarczalne. Należy pamiętać o regularnym serwisie instalacji grzewczej.

Popularność kotłów według typu

Kotły kondensacyjne cieszą się większą popularnością niż kotły tradycyjne. Są one bardziej efektywne. Nie wymagają wyznaczenia specjalnych miejsc do przechowywania (kotłowni). Tradycyjne piece wytwarzają spaliny, które są wypuszczane przez komin, W przypadku pieców kondensacyjnych, dochodzi do skraplania pary wodnej, w wyniku czego wytwarzana jest energia cieplna. Cecha ta przyczynia się do obniżenia kosztów za gaz. Piece gazowe są jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Piec gazowy jednofunkcyjny odpowiada wyłącznie za ogrzanie wody znajdującej się w instalacji grzewczej. Oczywiście istnieje możliwość przymocowania zasobnika i ogrzewania za jego pośrednictwem również wody użytkowej. Piece te sprawdzają się w domach o dużych powierzchniach. Konstrukcja pieca dwufunkcyjnego pozwala na jednoczesne ogrzewania wody użytkowej. Ten rodzaj pieców jest tańszy cenowo. Jednak są one mniej efektywne w budynkach o dużych kubaturach.

kocioł gazowy najlepszy
Pamiętajmy o cyklicznych przeglądach kotłów gazowych

Ważny jest typ komory spalania

Wśród pieców gazowych wyróżniamy piece z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Bardziej bezpieczne są piece z zamkniętą komorą spalania. Spaliny są emitowane bezpośrednio na zewnątrz. Kolejnym atutem tych pieców jest mała przestrzeń działania. Minimalna kubatura powinna wynosić 6,5m sześciennych. W przypadku pieców gazowych z otwartą komorą może dojść do wpuszczenia spalin z powrotem do pomieszczenia. Minimalna kubatura tych pieców sięga 8 m sześciennych. Prawdą jest, że piece te są tańsze, natomiast cena nie powinna być głównym wyznacznikiem zakupu pieca. Piece służą nam długimi latami, dlatego przy zakupie należy sugerować się efektywnością, bezpieczeństwem oraz wygodą. Dla niewielkich domów bardziej odpowiedni będzie kocioł dwufunkcyjny. Najlepsze piece gazowe dla domów o dużym metrażu to piece jednofunkcyjne (najlepiej z dodatkowym zasobnikiem). Piece dwufunkcyjne to wydatek średnio 5000zł. Cena ta nie należy do niskich. Pomimo tego warto rozpatrzyć ten zakup ze względu na większą efektywność działania w porównaniu do kotłów węglowych.

One thought on “Najlepsze piece gazowe

Comments are closed.