Czym jest ekologiczny dom?

Nie ma jednej definicji tego, co stanowi „dom ekologiczny”. Co więcej, istnieje wiele wymiennych terminów używanych do opisania ekologicznego domu – od „ekologicznie wrażliwych” do „zrównoważonych” – które zazwyczaj odnoszą się do wykorzystywania materiałów z dobrze zarządzanych źródeł – „ekologicznych” i „przyjaznych dla środowiska”.

Zasadniczo dom ekologiczny, projektowo i konstrukcyjnie, minimalizuje jego wpływ na środowisko. Może to oznaczać, że dom jest zaprojektowany tak, aby zużywał minimalną ilość energii i / lub zastępował ekologię utraconą, gdy dom jest budowany, na przykład poprzez włączenie zielonego dachu.

Tutaj przedstawiamy kluczowe elementy do stworzenia ekologicznego domu.

Projektowanie domu ekologicznego

Wyzwaniem przy projektowaniu ekologicznego domu jest podjęcie decyzji, co przede wszystkim chcesz osiągnąć: zmniejszone rachunki za energię, zdrowsze środowisko wewnętrzne, a może bardziej zrównoważony sposób życia?

Istnieje szereg podejść do projektowania domów ekologicznych i obejmują one:

 • Materiał budowy (na przykład domy pasywne)
 • Eliminację ogrzewania węglem
 • Zdrowe domy
 • Biofilne domy (połączone z naturą)
 • Holistyczny dom (w zgodzie z jego mieszkańcami)
 • Budowa z materiałów odnawialnych

Czasami kilka z tych elementów jest łączonych w celu zbudowania ekologicznego domu.

Kluczowe elementy eko domu

Co więcej, dom ekologiczny może zawierać niektóre lub wszystkie z następujących elementów:

 • Wysoki poziom izolacji
 • Wysoki poziom szczelności
 • Dobry poziom światła dziennego
 • Doskonałe okna z podwójnymi lub potrójnymi szybami
 • Pasywna orientacja słoneczna – szklenie skierowane na południe dla światła i ciepła.
 • I minimalne przeszklenie skierowane na północ w celu zmniejszenia strat ciepła
 • Masa termiczna do pochłaniania ciepła słonecznego
 • Prysznic, głębokie zwisy, klimatyzacja i inne funkcje zapobiegające przegrzaniu
 • Ogrzewanie i / lub dostarczanie ciepłej wody ze źródła odnawialnego (takiego jak energia słoneczna, pompa ciepła lub biomasa)
 • Zdrowe środowisko wewnętrzne, które może obejmować wentylację mechaniczną z systemem odzyskiwania ciepła (MVHR) w bardzo szczelnym domu
 • Pozyskiwanie energii elektrycznej od „zielonego” dostawcy
 • Naturalne materiały i unikanie tworzyw sztucznych
 • Zbieranie wody deszczowej i zbieranie szarej wody
 • Życie poza siecią.

Traktuj tą listę jako menu, a nie listę zakupów, wybierając elementy najlepiej dopasowane do projektu, miejsca i użytkowników.

W tym miejscu omówimy niektóre z tych obszarów nieco bardziej szczegółowo:

Efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna (i związane z nią niskie koszty eksploatacji) jest często wysoko na liście, gdy myślimy o domach ekologicznych. Często pierwsze myśli sięgają ogrzewania pomieszczeń. Jednak ekologiczny dom musi zająć się zużyciem energii wszędzie tam, gdzie ona występuje: ważne jest również zużycie ciepłej wody i energii elektrycznej (np. z oświetleniem LED w całym domu).

Materiały

Jeśli chodzi o tworzenie ekologicznego domu, użyte materiały są kluczowe – i może to być dość skomplikowany problem do rozwikłania. Materiały, które wchodzą w skład eko-domu, mogą zawierać jeden, niektóre lub wszystkie z poniższych:

 • Materiały pozyskiwane w sposób zrównoważony. Niezależnie od tego, czy jest to drewno certyfikowane przez Forestry Stewardship Council (FSC), które wydaje się być magazynowane w standardzie u większości sprzedawców i sprzedawców drewna, czy też z przetworzonych produktów z tworzyw sztucznych, wiedza o tym, skąd pochodzą materiały, jest często kluczowa.
 • Naturalne materiały, takie jak bela słomy, wapno lub wełna owcza i izolacja z celulozy.
 • Materiały nadające się do recyklingu: Dla tych, którzy chcą zbudować ekologiczny dom, ważne jest również ponowne użycie i recykling.
 • Niska zawartość węgla: Dwutlenek węgla powstający przy produkcji i transporcie materiału budowlanego lub materiałów może mieć wpływ na to, jak zielony i ekologiczny jest dom. (Ostatnie raporty pokazują, że energia zużywana w domach może być równa nawet 25% całkowitego zapotrzebowania domu na energię).

Używanie materiałów ekologicznych do stworzenia eko domu


eko dom w Szkocji czerpie z czterech zasad zrównoważonego rozwoju: zmniejsz, używaj ponownie, poddawaj recyklingowi i odzyskuj.

Ekologia

Purystyczny ekologiczny budowniczy spróbuje zastąpić ekologię, na której stoi dom. Zielony dach zwykle nie wspiera tego samego życia roślinnego i zwierzęcego, co grunt, i zazwyczaj nie będzie utrzymywany w taki sam sposób jak ogród. Dlatego wymaga specjalistycznego sadzenia, co z kolei może spowodować pojawienie się różnych owadów i innych zwierząt.

Zielona ściana jest bardzo podobna do zielonego dachu, ale pionowa i z różnymi roślinami i może być jeszcze wyraźniejszym potwierdzeniem ekologicznych danych. Zazwyczaj nie są instalowane na wszystkich ścianach domu, może tylko na jednej ścianie, a nawet na części ściany. Mimo to będą miały dramatyczny wpływ na faunę i ogród.

Ekologiczna tkanina

Passivhaus jest prawdopodobnie najbardziej znanym pierwszym standardem tkanin, gdzie koperta domu jest zaprojektowana tak, aby zminimalizować straty ciepła w domu, a co za tym idzie jego zapotrzebowanie na energię.

Zajmuje się izolacją, szczelnością, mostkami termicznymi itp., a także masą termiczną, przeszkleniem i orientacją. Tkanina pomaga rozważyć, w jaki sposób dom może być wykorzystany do ogrzewania – wykorzystując tkaninę domu jako część systemu grzewczego. Jeśli zmniejszenie kosztów eksploatacji jest jedynym kryterium, najpierw należy wybrać materiał.

Inny standard, zwany Active House, ma bardziej holistyczne podejście. Analizuje sprawność cieplną, tak jak robi to Passivhaus, ale bierze również pod uwagę zrównoważony materiał, emisję CO2, zużycie wody, wyczerpywanie się zasobów i wpływ na lokalną ekologię.

Musisz wygenerować co najmniej tyle energii, ile zużywa dom, i wziąć pod uwagę zdrowie i komfort mieszkańców, aby spełnić ten standard.

Energia odnawialna

W pewnym stopniu można to uznać za substytut lub dodatek do pierwszego podejścia do tkanin. Budowniczy osiąga energooszczędną kopertę lub zapewnia tanią, niskoemisyjną energię ze źródeł odnawialnych. Oczywiście te dwa elementy nie wykluczają się wzajemnie, a energooszczędny dom potrzebuje mniej inwestycji w energię odnawialną.

Jak zbudować tani ekologiczny dom

Jeśli budujesz od podstaw, zaprojektowanie nieco mniejszego domu i / lub domu o prostym kształcie (pomyśl o prostokącie) pomoże na początku obniżyć koszty budowy.

Inne tańsze i bardziej efektywne rzeczy do zrobienia zarówno w nowych, jak i starych domach to:

 • Szczelność lub odporność na przeciągi. Ze względu na efektywność energetyczną oferuje najlepsze zwroty za energię cieplną a w starszych domach może mieć największy wpływ na zmniejszenie zużycia energii.
 • Panele słoneczne: W kategoriach ekologicznych instalacja paneli słonecznych do ciepłej wody jest pierwszą i najważniejszą rzeczą.
 • Izolacja: Sprawność cieplna jest kluczowym elementem każdego domu ekologicznego, a izolacja jest jego kluczowym elementem. Skoncentruj się na zapewnieniu jak największej spójności izolacji na całej kopercie domu.
 • Materiały pochodzące z recyklingu: Miejscowy skład złomu może być składem przydatnych (i tanich) materiałów. Spróbuj przerwać cykl kupowania wszystkiego nowego.
 • Zielona działka: Pozbywanie się twardych powierzchni, takich jak asfalt, ceglany podjazd i beton. Trawa jest mało interesująca dla owadów i nie wnosi nic do ekologii. Mieszane rozwiązanie, trawiasty obszar (z babką, stokrotką, rumiankiem, żółtą grzechotką, może dzikimi kwiatami) jest bardziej interesujący, jeśli chodzi o wygląd i przydatność fauny na tym obszarze.
 • Oświetlenie LED: lampy LED są teraz niedrogie i mają duży wpływ na zużycie energii elektrycznej.
 • Przeszklenie: Często punktem wyjścia w odnowie lub renowacji jest wymiana pojedynczych szyb na te z podwójnymi szybami, co będzie miało duży wpływ. Wtórne szyby zespolone będą kosztować znacznie mniej i będą miały prawie taki sam wpływ na zużycie energii.

Każdy projekt domu musi zmieścić się w budżecie. Nie inaczej jest z ekologicznymi rozwiązaniami.

Ostatnia uwaga na temat budowy domu ekologicznego

Każde odejście od standardowych metod budowy domu i eko-życia jest dobrym posunięciem. Jeśli próbujesz stworzyć ekologiczny dom, pamiętaj, że nie ma dobrego i złego podejścia, tylko dobre lub lepsze. Budżet może pozwolić, aby na dachu można było zamontować panel solarny. Może to sprawić, że dom stanie się bardziej ekologiczny niż dom obok.

One thought on “Czym jest ekologiczny dom?

 1. Zasadniczo dom ekologiczny, projektowo i konstrukcyjnie, minimalizuje jego wpływ na środowisko. Może to oznaczać, że dom jest zaprojektowany tak, aby zużywał minimalną ilość energii i / lub zastępował ekologię utraconą, gdy dom jest budowany, na przykład poprzez włączenie zielonego dachu.

Comments are closed.