Jak zbudować obudowę grzejnika

grzejnik obudowa na kaloryfer

Budowa obudowy grzejnika może spełniać dwie ważne funkcje. Po pierwsze, nie pozwala nikomu w rodzinie dotknąć gorącego metalu i poparzyć, a po drugie, maskuje nieco nieatrakcyjne urządzenie grzewcze. Jako bonus otrzymasz trochę dodatkowego miejsca na półce.

Obraz drewnianej osłony chłodnicy / szafy, pomalowana kratka siatkowa z siatką

Grzejniki wytwarzają ciepło poprzez cyrkulację pary lub gorącej wody. Oznacza to, że maksymalna temperatura robocza wynosi 100 stopni Celsjusza, więc nie ma niebezpieczeństwa pożaru, niezależnie od materiału, z którego wykonasz osłonę na kaloryfer.

Projektowanie osłony grzejnika dla majsterkowiczów

Osłona grzejnika nie jest niczym innym niż pudełkiem z otworami pokrytymi kratą, które umożliwiają cyrkulację powietrza. Wybór materiałów zależy od Ciebie. Twarde drewno, drewno iglaste, sklejka i płyta pilśniowa o średniej gęstości lub MDF to dobry wybór, choć prawdopodobnie będziesz chciał trzymać się niedrogiego i wolnego od ziarna MDF, jeśli planujesz malować swój projekt.

Pokrywa jest w zasadzie pudełkiem zamkniętym z trzech stron z panelem przednim. Przód ma wycięcie i aby poprawić cyrkulację powietrza, boki również powinny mieć wycięcia. Chociaż ważne jest, aby wycięcie z przodu było jak największe, aby zmaksymalizować przepływ powietrza, możesz być kreatywny z bokami. Wykonaj pojedyncze wycięcie lub serię otworów po każdej stronie. Otwory mogą być okrągłe, kwadratowe, trójkątne lub w kształcie gwiazdy, w zależności od umiejętności układania.

Ważną cechą jest miejsce dostępu do zaworu upustowego, który znajduje się na górze lub z boku grzejnika. Niezależnie od tego, czy zakryjesz otwór panelem na zawiasach, czy nie, powinien on być wystarczająco duży dla dłoni i umieszczony w taki sposób, aby umożliwić wydostanie się pary.

Przycinamy drewno

Powinieneś tak wykonać osłonę, aby pokrywa rozciągała się około 5 cm poza przednią część grzejnika i około 10 cm nad grzejnikiem. Jeśli masz pilarkę stołową, możesz sam wyciąć materiał na boki i unieść do odpowiedniej szerokości lub kupić wstępnie wymiarowany materiał. Wytnij materiał na długość za pomocą piły tarczowej.

osłona na grzejnik

Najłatwiej zrobić przód osłony grzejnika, jeśli używasz sklejki lub płyty MDF. Wytnij panel na odpowiednią wysokość i szerokość, narysuj otwór na panelu, który ujawni jak najwięcej grzejnika, a następnie wytnij otwór za pomocą wyrzynarki.

Złóż pokrywę i przymocuj kratkę grzejnika

Użyj metody klejenia i wkręcania, aby zmontować pokrywę lub, jeśli wolisz, użyj gwoździ wykończeniowych. Jeśli zdecydujesz się na płyty MDF, najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego pistoletu, aby uniknąć zgięcia gwoździ i rozdrobnionego materiału.

Po zmontowaniu urządzenia, ostatnią rzeczą do zrobienia przed umieszczeniem go na miejscu jest zamocowanie kratki grzejnika. Wytnij kawałki dekoracyjnego drewna lub metalowej siatki, które są około 2 cm szersze i dłuższe niż otwory, przez które przechodzą. Zabezpiecz je od tyłu za pomocą zszywek lub śrub i podkładek.

Zakończenie projektu osłony grzejnika

Tuż przed założeniem pokrywy, popraw cyrkulację ciepła w pomieszczeniu, umieszczając kawałek srebrnej folii między grzejnikiem a ścianą. Ten odblaskowy materiał wzmocni ciepło wytwarzane przez grzejnik.

Umieść osłonę grzejnika nad kaloryferem i przymocuj ją do ściany za pomocą wsporników narożnych. Jeśli nie chcesz, aby elementy mocujące były widoczne, możesz również zbudować ramę na ścianie za pomocą materiałów i przykręcić pokrywę do ramy.

Projekt jest zakończony, chyba że chcesz wyciąć osłonę grzejnika za pomocą dekoracyjnej listwy i pomalować ją. To zależy od Ciebie.

One thought on “Jak zbudować obudowę grzejnika

  1. Grzejniki wytwarzają ciepło poprzez cyrkulację pary lub gorącej wody. Oznacza to, że maksymalna temperatura robocza wynosi 100 stopni Celsjusza, więc nie ma niebezpieczeństwa pożaru, niezależnie od materiału, z którego wykonasz osłonę na kaloryfer.

Comments are closed.