Drzwi wewnętrzne. Nowe trendy w designie i aranżacji wnętrz

drzwi wewnętrzne

Współczesne trendy w aranżacji wnętrz to nie tylko wybór koloru, wzoru i materiału. Przeobrażeniom podlega często konstrukcja drzwi: chodzi o to, by drzwi wewnętrzne płynnie wtopiły się w pomieszczenie, by nie zakłócały jednolitości jego wystroju. Modne są więc jednolite płaszczyzny , w których ukryte zostają wszelkie elementy techniczne. Tego rodzaju wrażenie pozwalają uzyskać drzwi wewnętrzne wykonane ze szkła oraz ukryte w ścianie drzwi przesuwane, a także drzwi bezprzylgowe.

Szklane drzwi wewnętrzne

Szczególnie modne w obecnym sezonie są drzwi wewnętrzne wykonane ze szkła hartowanego. Zapewniają one doskonałą izolację cieplną i akustyczną, nie zmniejszając jednak wrażenia przestrzenności i otwartości, na którym zależy nam najbardziej w nowoczesnym wzornictwie. Jeśli nie wiemy więc, czy chcemy połączyć ze sobą pomieszczenia poprzez pozbycie się drzwi – doskonałym rozwiązaniem pośrednim będą więc wewnętrzne drzwi szklane. Na uzyskanie ciekawych efektów świetlnych pozwalają drzwi wykonane ze szkła mlecznego lub barwionego. Surowość wizualną drzwi szklanych łagodzić może także grawerunek i ornamentyka. Ciekawie prezentują się także drzwi witrażowe.

Drzwi przesuwane

Do łask projektantów wnętrz wracają także drzwi przesuwane. Były one bardzo popularne pod koniec lat 80., wyszły jednak z użytku ze względu na niedoskonałości techniczne. Klasyczne drzwi harmonijkowe szybko się niszczyły i odkształcały. Obecnie w budowie drzwi przesuwanych stosuje się inne rozwiązania techniczne, dzięki czemu ich trwałość jest większa. Wymieramy je już nie tylko ze względów praktycznych (brak miejsca na klasyczne drzwi skrzydłowe), ale także ze względu na potrzeby estetyczne. Na odpowiednie doświetlenie pomieszczeń i optyczne powiększenie powierzchni pozwalają drzwi przesuwane chowane w ścianę. Wykonuje się je często z eleganckiej stali nierdzewnej, sprawdzającej się doskonale w stylu minimalistycznym oraz we wnętrzach industrialnych.

Inne trendy

Już od kilku lat trwa moda na ekologię w wystroju wnętrz: dotyczy ona także drzwi, które coraz częściej wykonujemy z materiałów naturalnych. Popularnością cieszy się zwłaszcza nielakierowane, surowe drewno, wiklina oraz drzwi wykonane z materiałów pochodzących z recyclingu. Do łask wracają również drzwi z dekoracyjnymi nadstawkami, znane z architektury secesyjnej. Wiąże się to z faktem, że budowane współcześnie wnętrza luksusowe są niemal tak samo wysokie, co wnętrza XIX-wieczne. W stylu minimalistycznym preferuje się dziś natomiast drzwi bezprzylgowe, które pozwalają na ukrycie zawiasów, ościeżnic i innych elementów technicznych. Tego rodzaju drzwi wewnętrzne stanowią więc pełną, jednolitą płaszczyznę.

Artykuł został przygotowany we współpracy z GERDE.PL – https://gerde.pl/