Klimatyzator do mieszkania – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Klimatyzator do mieszkania

Upały w okresie letnim to trudny czas dla wielu z nas. Szczególnie, gdy dni te spędzamy w domu. Warto na pewno zastanowić się nad inwestycją, która uprzyjemni nam gorące lato. Klimatyzatory, bo o nich mowa, to urządzenia, których nie powinno dziś zabraknąć w żadnym nowoczesnym mieszkaniu. Wszechstronna oferta rynkowa sprawia, że każdy klient odnajdzie produkt dostosowany do potrzeb. Czym kierować się podejmując decyzję o zakupie sprzętu chłodzącego powietrze?

Optymalny model do mieszkania? Odpowiedź brzmi: klimatyzator przenośny

Klimatyzacja w mieszkaniu już dawno przestała być dobrem luksusowym. Na taki stan rzeczy wpływ ma powiększająca się każdego roku oferta urządzeń chłodzących powietrze. Najwyższy więc już czas pożegnać się z klasycznym wentylatorem i przywitać w domu nowoczesny, komfortowy i dbający o nasze zdrowie sprzęt. Wszechstronny asortyment może sprawić, że klienci poczują się nieco zagubieni. Przed zakupem warto więc zainteresować się bliżej tematem, zasięgnąć informacje z profesjonalnych źródeł po to, by dokonać wyboru optymalnego. Przydatne na pewno okażą się porady ze stron internetowych, takie jak chociażby ranking klimatyzatorów.

Zainstalowanie klimatyzatora na stałe w mieszkaniu może być trudne, bądź niekiedy nawet niemożliwe. Obok poniesienia sporego wydatku konieczne jest także uzyskanie pozwolenia w przypadku montażu urządzenia typu split w budynku wielorodzinnym. Nie oznacza to jednak, że nie możemy pozwolić sobie na podobny komfort. Z pomocą przychodzą wysokiej jakości, zaawansowane technologicznie, nowoczesne klimatyzatory mobilne o niskim poziomie hałasu i wysokiej skuteczności.

Klimatyzator mobilny – dlaczego jest tak bardzo doceniany przez klientów? 

Przede wszystkim zakup klimatyzatora przenośnego nie wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Jego montaż przebiega sprawnie i bezproblemowo dokonać można go we własnym zakresie. W tym celu konieczne jest założenie na okno specjalnej uszczelki, przez którą zostanie wyprowadzona na zewnątrz rura wyrzutowa.

Nowoczesne klimatyzatory mobilne kuszą stylowym wzornictwem oraz najnowszymi technologiami. Bestsellerem są modele zdalnie sterowane Wi-Fi za pomocą aplikacji mobilnej w telefonie albo na tablecie. Nowoczesny sprzęt jest nie tylko odpowiedzialny za chłodzenie powietrza w mieszkaniu, ale także za jego nawilżanie, wentylowanie i ogrzewanie. Ostatnia funkcja sprawia, że przenośny wentylator przyda się także i w okresie zimowym. Dzięki specjalistycznym filtrom HEPA urządzenia te ponadto oczyszczają powietrze z kurzu, pyłków roślin, pleśni i innych grzybów, a także z niektórych wirusów i bakterii. Taki klimatyzator to idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na alergie.

Klimatyzatory przenośne to tak zwane monobloki. W jednej obudowie znajduje się zarówno parownik, jak i skraplacz. Technologia oparta na czynniku chłodniczym sprawia, że ciepło jest przesyłane do skraplacza i w dalszej kolejności wydostaje się na zewnątrz budynku. Powietrze pochodzące z pomieszczenia, w którym pracuje klimatyzator jest natomiast schładzane przepływając przez parownik. Taka metoda obniżania temperatury w pomieszczeniu jest wyjątkowo skuteczna.

Na rynku dostępne są również znacznie tańsze, bardzo kompaktowe urządzenia przenośne, które także określa się mianem klimatyzatorów. Są to jednak tak naprawdę klimatyzery, inaczej zwane klimatorami. Zasada ich działania jest odmienna od klimatyzatorów mobilnych. Klimatyzer to nic innego jak rodzaj wodnego wentylatora z funkcją chłodzenia. Urządzenie to pracuje w taki sposób, że zasysa powietrze, a następnie przepuszcza je przez wodny filtr. Wydajność sprzętu można podwyższyć stosując kostki lodu albo specjalne wkłady mrożące. Klimatory potrafią ponadto nawilżać powietrze, wentylować je i oczyszczać.

Co należy koniecznie brać pod uwagę decydując się na mobilny klimatyzator? 

W upalne dni poszukujemy w mieszkaniu sposobu na ochłodzenie organizmu. Zakupiony przez nas klimatyzator powinien więc przede wszystkim spełniać nasze oczekiwania i skutecznie obniżać temperaturę w pomieszczeniu. Wiele zależy w tym względzie od mocy urządzenia. Przyjmuje się, że klimatyzator o mocy 1000 W (1kW) doskonale nadaje się do schłodzenia pomieszczenia o metrażu nie przekraczającym 10m2.

Nie wszędzie jednak ta zasada się sprawdzi. Bywa, że mamy do czynienia na przykład z niewłaściwą izolacją termiczną budynku, czy też chociażby posiadamy mieszkanie na poddaszu albo na ostatniej kondygnacji. Takie lokale nagrzewają się znacznie szybciej. Podobnie jest z mieszkaniami mocno nasłonecznionymi. W takich przypadkach konieczne może okazać się korzystanie z klimatyzatora o wyższej mocy.