Ubezpieczenie domu – o czym warto wiedzieć?

mieszkanie

Ubezpieczenie domu to niezwykle ważna kwestia. Jest to inwestycja, na którą z pewnością warto się zdecydować. Polisa nie kosztuje dużo, a płynie z niej naprawdę wiele znaczących korzyści. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi ubezpieczenia domu. 

Dlaczego warto ubezpieczyć dom?

Z pewnością warto się zdecydować na ubezpieczenia domu. Niestety wypadki chodzą po ludziach, dlatego każde zabezpieczenie ma bardzo duże znaczenie. 

Ubezpieczenie staje się przydatne nie tylko w przypadku tak poważnych zdarzeń jak np. pożar, zalania, czy włamania, ale także gdy dojdzie do różnych szkód spowodowanych przed domowników czy zwierzęta domowe. 

Jeżeli np. zmywarka ulegnie awarii i wyleje się z niej woda, a co za tym idzie parkiet ulegnie wybrzuszeniom, polisa pokrywa koszty remontu i położenia nowej podłogi. 

Warto zaznaczyć, że ubezpieczenia domu nie są obowiązkowe, jednak w niektórych sytuacjach trzeba zdecydować się na ich wykupienie. Gdy zaciąga się kredyt hipoteczny lub gdy pieniądze potrzebna na zakup mieszkania pożycza się od banku, zabezpieczenie od ognia i zdarzeń losowych jest konieczne. Można też zdecydować się na wykupienie dodatkowych opcji. 

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu nieruchomości? 

Jak wspomniano wcześniej, decydując się na ubezpieczenie domu można zdecydować się na wybór jednej z kilku opcji. Sprawdź polisy i podejmuj odpowiedzialną decyzję. 

Najprostszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Dotyczy ono ścian działowych, instalacji, okien i drzwi, a także urządzeń zamontowanych na stałe. 

Polisę można także rozszerzyć o dodatkowe opcje jak np. o ubezpieczenie mienia ruchomego takiego jak: meble, sprzęt elektroniczny i audiowizualny, różne urządzenia wykorzystywane w gospodarstwie domowym, elektronarzędzia, instrumenty muzyczne, a także rzeczy osobiste i gotówkę. 

Warto zaznaczyć, że w ramach ubezpieczenia można także wykupić ochronę od odpowiedzialności cywilnej w życiu. Może to być przydatne w naprawdę wielu sytuacjach np. jeżeli zaleje się sąsiada, nie trzeba będzie płacić za szkody mu wyrządzone, wystarczy podać numer polisy. Ubezpieczenie może się przydać także w wielu sytuacjach poza domem. 

Koszty ubezpieczenia są zależne od takich czynników jak jego zakres, historia ubezpieczeniowa, a także lokalizacja domu. Mniej można zapłacić za ubezpieczenie, gdy np. nieruchomość jest wyposażone w drzwi antywłamaniowe, a w oknach znajdują się specjalne rolety ochronne. Znaczenie ma także obecność monitoringu i alarmu.