Tworzenie basenów – III metody

basen

Baseny to elementy większości hotelów w Polsce. Wynika to z faktu podwyższonego standardu klienta. Na chwilę obecną dane wskazują, że ponad 40% gości hotelowych zwraca uwagę na dostępność basenu w ofercie. Dtalego właściciele dbają, aby o obiekty, budując baseny wewnętrzne oraz zewnętrzne. Oto jak powinno się budować baseny w ogrodach hotelowych, domach oraz innych obiektach sportowych. 

Pośród metod możemy wyróżnić 3 sposoby budowy. Są one najczęściej spotykane w Polsce. Na początek zaczniemy od basenów wewnętrznych

Jak buduje się basen w obiekcie?

Dla przykładu warto podać kilka zaleceń od https://www.folkpool.pl/. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli zrozumieć cały proces budowy. W przypadku basenów typu wewnętrznego korzystamy z konstrukcji żelbetonowych. Aby móc zbudować basen budowę należy rozważyć w trakcie stawiania obiektu. Miejsce pod basen może przygotować ekipa budowlana. Takie miejsce wymaga wykonania odpowiedniej podmurówki o podwyższonej konstrukcji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by basen stanął w już wybudowanym obiekcie. Jednak istnieje tutaj ryzyko z prowadzeniem prac budowlanych, co może wyłączyć obiekt z użytku przez gości hotelowych. Stawianie miejsca pod basen generuje także koszty dodatkowe, z którymi właściciel musi się liczyć. 

Niecka basenowa musi być idealnie gładka. Do tego celu wykorzystuje się tynki wodoszczelne. Istnieje możliwość pokrycia niecki specjalistycznym klejem wodoodpornym. Basen dodatkowo musi być pokryty specjalną folią oraz matami z PCV. Aby basen był w pełni przygotowany stosuje się elementy zaślepek, dusz wodnych, filtrów, drabinek oraz zestawy rur i złączek.

Zaletą konstrukcji jest trwałość. Basen betonowy jest obiektem, który nie podlega okresowych zawartości wód gruntowych. Konstrukcja żelbetonowa nie wymaga dużej ilości prac konserwacyjnych. Sama niecka basenowa nie jest skomplikowana dla początkujących murarzy. Dlatego baseny kryte są konstrukcjami najczęściej pojawiającymi się w obiektach turystyczno-rekreacyjnych. Cieszą się dość dużym zapotrzebowaniem ze względu na możliwość nieograniczonego korzystania. 

Jak buduje się baseny poza obiektem?  

Tutaj możemy wyróżnić najbardziej standardową metodę, jaką jest basen o konstrukcji drewnianej. Cały szkielet składa się z drewna impregnowanego. Ciśnieniowa impregnacja zapewnia wyrobowi odpowiednią trwałość. Dla lepszej odporności na wodę niecka została pokryta warstwą PCV. Tak położony liner pozwala na korzystanie z basenu w letnich porach roku. Cala konstrukcja jest szczelnie wbita w ziemię. Podłoże piaskowo-żwirowe zostało szczelnie zabezpieczone podporami z paneli albo blachami galwanizowanymi. Dla większego komfortu gości cały basen został wyłożony specjalnymi matami. Dzięki nim goście mogą miękko stąpać po dnie basenu i nie odczuwać żadnego dyskomfortu podczas odbijania się o podłoże w celu utrzymania się na wodzie. Firma https://www.folkpool.pl/ zaleca dwa rodzaje wykończeń basenu: kamienne oraz drewniane.