Hurtownia styropianu – jak wybrać odpowiedni rodzaj i producenta termoizolacji

hurtownia styropianu

Wybór odpowiedniego rodzaju izolacji ścian i fundamentów domu jest niezwykle ważny, głównie z punktu widzenia przyszłych oszczędności związanych z ogrzaniem domu w miesiącach zimowych oraz klimatyzacją latem.

W ofercie hurtowni i marketów budowlanych mamy do dyspozycji wiele rodzajów izolacji ścian i fundamentów budynku, w tym najbardziej popularną izolację, jaką jest niewątpliwie styropian. Łatwość montażu, dobre właściwości izolacyjne i stosunkowo niska cena sprawiły, że styropian od wielu lat gości na praktycznie wszystkich budowach i remontach domów oraz budynków. Duża popularność, jaką przez ostatnie dekady zyskał styropian sprawiła, że jest on dostępny w bardzo wielu dedykowanych odmianach, które różnią się od siebie właściwościami izolacyjnymi, grubością oraz wytrzymałością. Dzięki temu możemy bardzo precyzyjnie wybrać odpowiedni rodzaj styropiany do ocieplenia naszego domu, budynku czy garażu.

Hurtownia styropianu – jak wybrać odpowiedniego dostawcę?

Wybór styropianu powinniśmy zacząć od miejsca, w którym chcemy go kupić. To, w jakiej hurtowni budowlanej kupimy styropian, wpływa głównie na finalną cenę zakupu. Podczas wyboru powinniśmy patrzeć nie tylko na cenę zakupu jednej paczki styropianu, ale również na koszty związane z transportem. Wiele hurtowni ma bardzo atrakcyjne oferty styropianu, jednak po zsumowaniu ceny materiału i kosztów transportu, wybrana przez nas oferta nie zawsze może okazać się atrakcyjna w zestawieniu z innymi hurtowniami. 

Drugim elementem, który powinien decydować o tym, w której hurtowni budowlanej chcemy kupić styropian, powinna być jego dostępność. Ma to szczególne znaczenie, gdy zdecydujemy się na ocieplenie ścian, fundamentów i stropów budynku styropianem o różnych parametrach. W takim przypadku zakup styropianu z dwóch lub trzech różnych hurtowni może wiązać się z poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z transportem, natomiast styropian od różnych producentów nie zawsze zapewni nam zgodność w przypadku systemu ocieplenia ścian budynku (ETICS).

Wybór styropianu do ocieplenia domu

Jeśli mamy już wybraną hurtownię budowlaną, która posiada szeroką ofertę styropianu, możemy przejść do kolejnego kroku, jakim jest wybór odpowiedniego rodzaju materiału izolacyjnego. Tu bardzo często mamy do wyboru styropian XPS oraz EPS, które różnią się technologią wykonania oraz samymi właściwościami. Jeśli chodzi o najważniejszy parametr, jakim jest współczynnik lambda, to warto zaznaczyć, że większa grubość styropianu nie zawsze wpływa na lepsze właściwości izolacyjne. Dla porównania styropian grafitowy o grubości 100 mm może posiadać współczynnik przewodzenia ciepła równy 0,033 W/mK, natomiast takiej samej grubości płyta styropianowa, wykonana w technologii EPS może posiadać współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,04 W/mK. Oznacza to, że do uzyskania takiej samej termoizolacji potrzebujemy o wiele grubszej warstwy tańszego styropianu białego, który jest wykonany w technologii EPS.

Chcąc zachować odpowiednio dobry współczynnik przewodzenia, przy wyborze białego styropianu musimy się liczyć z zakupem dłuższych kołków do styropianu, większą ilością materiałów wykończeniowych oraz głębszym osadzeniem okien w bryle budynku, czego efektem może być mniejsza ilość światła wpadająca do pomieszczeń. Te szczegóły mogą być istotne w niektórych przypadkach, dlatego warto o nich pamiętać podczas zakupu styropianu w hurtowni budowlanej.

Rodzaje styropianu – Swisspor

Firma Swisspor od wielu lat produkuje, wysokiej jakości materiały budowlane, w tym produkty termoizolacyjne. W ofercie firmy znajdziemy dedykowane produkty do termoizolacji dachu, podłogi oraz ścian takie jak:

• Swisspor Fasada,

• Swisspor dach/podłoga,

• Swisspor dach zielony,

• Swisspor parking,

• Swisspor fundamenty,

• Swisspor Biterm,

• Swisspor REI flat,

• płyty izolacyjne XPS i PIR.

Każda kategoria produktów do termoizolacji od firmy Swisspor to możliwość wyboru dedykowanych rozwiązań o ściśle określonych parametrach. Dzięki temu wybierając jednego producenta, możemy stworzyć wysokiej jakości i spójną termoizolację budynku.

Jeśli szukasz hurtowni styropianu, sprawdź ofertę Nowa-System, gdzie otrzymasz profesjonalną pomoc w wyborze odpowiedniego materiału do izolacji budynku oraz szybki transport we wskazane miejsce.