Rekuperacja – zalety wentylacji z odzyskiem ciepła

rekuperacja

Możliwość ograniczenia straty energii związanej z wymianą zużytego powietrza na świeże to coraz popularniejszy trend, jaki spotykamy w nowych domach jednorodzinnych oraz budynkach mieszkalnych. Mowa tu oczywiście o zamianie tradycyjnego systemu wentylacji na rekuperację, czyli wentylację mechaniczną, która pozwala odzyskać energię cieplną podczas wymiany powietrza.
Temat wyboru sposobu wentylacji podczas budowy domu czy remontu mieszkania oraz jego wpływ na komfort i koszty przyszłej eksploatacji jest bardzo często pomijany przez wielu początkujących inwestorów. Jednak nowoczesne budownictwo wręcz wymusza stosowanie odpowiednich systemów wentylacji pomieszczeń. Bardzo często przy projektowaniu domu, inwestorzy skupiają się na wyborze wysokiej jakości izolacji termicznej czy energooszczędnych okien, zapominając jednocześnie o tym, ile ciepła może uciekać podczas wentylacji pomieszczenia czy samego otwierania drzwi zewnętrznych.

Czym jest rekuperacja i jak działa

Rekuperacja czy też wentylacja mechaniczna to proces wymiany zużytego powietrza na świeże z możliwością odzyskania części energii. Cały proces odzysku ciepła odbywa się w rekuperatorze, gdzie zużyte powietrze o dużej zawartości dwutlenku węgla jest zasysane z pomieszczenia za pomocą kanałów wentylacyjnych. Powietrze, które pochodzi z pomieszczeń, jest ogrzane do temperatury, jaka panuje w danym pomieszczeniu, a dzięki temu, że trafia ono do rekuperatora, może oddać swoją energię cieplną i w ten sposób ogrzać świeże powietrze, które jest zasysane z zewnątrz budynku. Wymiana ciepła odbywa się w rekuperatorze, który uniemożliwia bezpośrednią styczność zużytego i świeżego powietrza. Dzięki temu możemy uzyskać świeże powietrze o lepszych parametrach, niż miałoby to miejsce w przypadku zastosowania klasycznej wentylacji grawitacyjnej.
Warto zaznaczyć, że rekuperator oprócz odzyskania części energii ze zużytego powietrza, pozwala również na jego filtrowanie. Zastosowanie wysokiej jakości filtrów w rekuperatorze to duża zaleta przede wszystkim dla alergików i osób, które nie koniecznie chcą by do ich mieszkań czy domów trafiały zanieczyszczenia pochodzące z pojazdów poruszających się po okolicznych drogach.

Rekuperacja – korzyści z montażu wentylacji mechanicznej

Główną korzyścią z montażu rekuperacji jest oszczędność na kosztach ogrzewania zimą i klimatyzacji w miesiącach letnich. Dzięki możliwości odzyskania części energii ze zużytego powietrza i braku konieczności uchylania okna w pomieszczeniach jesteśmy w stanie znacząco ograniczyć możliwości utraty ciepła. Rekuperacja pozwala utrzymać dużą szczelność domu z zachowaniem wymiany powietrza na odpowiednim poziomie.
Zastosowanie rekuperacji w domu jednorodzinnym pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania zimą nawet do 50%. Instalatorzy z firmy Twój Instalator w Szczecinie od wielu lat montują wydajne rekuperatory firmy BUDERUS, NIBE i BRINK, które pozwalają uzyskać wysoką wydajność podczas eksploatacji przy zachowaniu niskich kosztów instalacji i eksploatacji.
Kolejną zaletą montażu rekuperacji jest już wcześniej wspomniana poprawa jakości powietrza, jakie trafia do domu z zewnątrz. Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów w rekuperatorze, powietrze pobierane z zewnątrz jest nie tylko dostosowane do temperatury, jaka panuje wewnątrz mieszkania, ale również filtrowane z wielu zanieczyszczeń, w tym również cząstek PM10, PM 2,5 i PM1.

Rekuperacja Szczecin

Montaż rekuperacji powinniśmy zlecić firmie, która się w tym specjalizuje. Odpowiedni dobór rekuperatora, instalacja przewodów oraz konfiguracja nie jest zadaniem łatwym i wymaga oprócz odpowiedniej wiedzy również wyspecjalizowanego sprzętu. Firma Twój Instalator to autoryzowany zespół instalatorów rekuperacji, który ma wieloletnie doświadczenie w montażu rekuperacji w Szczecinie oraz okolicznych miejscowościach. Wybierając tak doświadczonych monterów, możemy mieć gwarancję, że całość będzie wykonana na najwyższym poziomie, a cała inwestycja szybko się zwróci. Więcej o rekuperacji znajdziesz na stronie www.twoj-instalator.pl gdzie oprócz usług i porad związanych z rekuperacją, jest również sklep online z rekuperatorami i akcesoriami montażowymi.