Kompresor do malowania – na co zwrócić uwagę

kompresor do malowania

Sprężarki do malowania mają wiele zalet i są powszechnie uważane za najbardziej przystępny sposób malowania. Praca z pomocą kompresora wymaga nieco wprawy, ale po zaznajomieniu z urządzeniem jesteśmy w stanie w szybki i dokładny sposób odświeżyć wygląd każdej powierzchni. Takowa sprężarka to bardzo przydatne urządzenie do naszego garażu, ale przed zakupem należy dowiedzieć się o pracy z nią nieco więcej. Czym jest sprężarka, jak z niej korzystać i czym sugerować się przy wyborze? 

Czym jest sprężarka do malowania?

Malowanie natryskowe stało się bardzo popularne w ostatnim czasie. Sprężarka radzi sobie z dużymi powierzchniami zdecydowanie lepiej niż tradycyjny wałek lub pędzel. Sprężarka do malowania to urządzenie ze stosunkowo prostym schematem budowy. Największą korzyścią z jej używania jest efektywność pracy i wydajność. Jeżeli posiadamy kompresor o dużej pojemności to przez długi czas możemy pracować bez ponownego napełniania, a dzięki temu zadanie może być wykonane w bardzo szybkim tempie. Podłączenie i obsługa urządzenia nie powinna sprawić żadnych kłopotów. Ciekawa jest opcja automatycznego rozruchu, dzięki której nie musimy za każdym razem wybierać tych samych ustawień. Raz włączona zapamięta preferowany tryb rozruchu i tym samym usprawni nasza pracę. W razie jakichkolwiek problemów możemy skorzystać z dołączonej do zestawu przejrzystej instrukcji obsługi. 

Wybór odpowiedniego modelu

Kompresor to podstawowy i najważniejszy element w zestawie do malowania ciśnieniowego. Wybierając tego typu sprzęt bardzo dużo zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Znalezienie kompresora, która będzie idealnie sprawował się do odnawiania mebli, a także perfekcyjnie pomaluje samochód czy drewno jest bardzo trudne. W ofercie są oczywiście profesjonalne urządzenia, jednakże do domowego garażu będą one zbyt drogie i nieintuicyjne. Właśnie dlatego warto zawczasu określić swoje wymagania wobec sprężarki. Jeżeli mamy zamiar malować mniejsze elementy to najważniejsza będzie dla nas mobilność. W takim przypadku dobrym zakupem będzie kompresor o pojemności 200-300 litrów. Jeżeli chcemy pokrywać farbą duże powierzchnie to powinniśmy zainwestować w mocniejszy sprzęt, na przykład o pojemności 500 litrów. Litraż jest niezwykle istotny jeśli chcemy pracować bez przerw na nabijanie maszyny powietrzem. Dobra sprężarka do malowania musi odpowiadać naszym potrzebom, a także posiadać pojemność, która będzie odpowiednia dla naszego użytkowania.

Kto powinien zakupić kompresor do malowania?

Kompresor jest urządzeniem, który przydaje się w wielu sytuacjach. Jest przydatny nie tylko podczas malowania, ale również do nadmuchiwania opon samochodu czy roweru. Świetnie poradzi sobie również z pompowaniem basenu czy materacu. Urządzenie sprawdzi się również podczas czyszczenia różnych przedmiotów w trudno dostępnych miejscach. Sprężarkę można więc śmiało nazwać urządzeniem wielofunkcyjnym. 

Zalety tego typu sprężarek

Warto pamiętać o tym, że tego typu urządzenia są stosowaniem w profesjonalnych zakładach lakierniczych. Mamy więc pewność, że spiszą się również w użytku domowym. Dzięki pomocy sprężarki możemy w szybki i łatwy sposób odświeżyć ściany, płot czy meble. Posiadając podstawowe umiejętności i wiedzę na temat malowania ciśnieniowego uzyskamy dobrze pomalowaną powierzchnię bez zacieków i innych niedoskonałości. Kolejnym plusem jest mniejsze zużycie farby niż w przypadku tradycyjnych metod z używanie pędzla czy wałka. 

Na koniec spróbujmy zebrać najważniejsze cechy dobrej sprężarki, która odpowiada naszym potrzebom:

  • możliwość malowania różnych powierzchni, takich jak drewno czy elewacje 
  • litraż odpowiadający naszym potrzebom
  • dobry stosunek jakości do ceny
  • urządzenie nadające się do domowych remontów

Podsumowując, sprężarka do malowania to urządzenie nowoczesne i praktyczne, wręcz idealne do użytku domowego.