Czym cechują się elektrody spawalnicze?

elektrody spawalnicze

Elektrody spawalnicze są niewielkimi prętami z metalu, które mają za zadanie przewodzić prąd elektryczny w otulinie. Działają na tej zasadzie, że pozwalają dostarcza prąd do materiału spawanego. Jakie zalety mają spawalnicze elektrody? Dlaczego warto z nich korzystać? 

Elektrody spawalnicze i ich zalety

W trakcie spalania elektrody dochodzi do wytwarzani się gazów, które z kolei pozwalają ochronić jeziorko spawalnicze przed działaniem atmosfery. W przypadku ręcznego spawania łukowego, czyli MMA, wykorzystuje się elektrody tego typu stanowiące główny materiał spawalniczy. Okazuje się, że jakość szwa spawalniczego w dużej mierze jest zależna od elektrody oraz sposobu przemieszczania podczas spawania. 

Jeśli chodzi o korzyści, które płyną z wykorzystywania elektrod spawalniczych, wymienić warto:

  • wysoki poziom wydajności,
  • stabilne jarzenie łuku i proste zajarzenie wtórne oraz pierwotne,
  • dobre oddzielanie się żużla,
  • zmniejszony poziom emisji substancji szkodliwych,
  • zachowanie wysokiego poziomu interakcji z metalem.

Ponadto, elektrody spawalnicze dobrej jakości zapewniają bezpieczeństwo podczas pracy w kwestii zdrowotnej dla spawacza, gdyż ich działanie jest zgodne z normami BHP. Plusem jest również wysoka jakość szwu spawalniczego, jak i szeroki asortyment pozwalający dobrać dane elektrody do konkretnej czynności. 

Wybór najlepszej elektrody spawalniczej

Wybór elektrody spawalniczej nie jest łatwym zadaniem i należy podchodzić do niego z rozsądkiem. Konieczne jest zwrócenie uwagi na trwałość i dobrą jakość szwu spawalniczego. Kolejnymi aspektami są najważniejsze parametry, które wpływają na efektowną i sprawną pracę. W tym przypadku nie zapominajmy o rodzaju otuliny, średnicy elektrody, składzie chemicznym, gatunku stali, pozycji spawania, jak i grubości metalu. Ostatni parametr odnosi się do tego, że im grubszy metal, tym większa będzie średnica elektrody, jaką powinniśmy wybrać. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele unikalnych rozwiązań, które pozwolą znaleźć dobre jakościowo elektrody spawalnicze. Co ciekawe, elektroda pozwala określić, jaki prąd należy dostarczyć. 

Elektrody spawalnicze na szeroką skalę są wykorzystywane w przemyśle i produkcji, zwłaszcza w spawalnictwie. Sprawdzają się także w cięciu łukowym i żłobieniu, jak również obróbce wykończeniowej podczas spawania, czy też podczas usuwania starych spoin. Szereg zalet sprawia, że elektrody cieszą się sporym uznaniem na rynku i zwiększają wydajność podczas pracy oraz pozwalają sprawnie uzyskać zamierzony efekt. 

My polecamy produkty firmy Paton – elektrody spawalnicze katalog.