Pozbywanie się gruzu po remoncie

remont

Planując remont, targają nami sprzeczne uczucia. Z jednej strony jest to niezwykle stresujący okres w naszym życiu (ponosimy mnóstwo kosztów, często musimy się na jakiś czas wyprowadzić ze swojego domu, konieczne jest dopilnowanie ekipy i wszystkich szczegółów). Z drugiej zaś, finalnie otrzymujemy całkiem nowe wnętrze, zgodne z naszymi aktualnymi potrzebami praktycznymi i wymaganiami odnośnie do estetyki. Po przejściu całego procesu nagroda jest zatem wielka. Zanim jednak przyjdzie nam się z niej cieszyć, musimy pomyśleć o kilku kluczowych sprawach. Jedną z nich jest to, co zrobić z odpadami, które powstały podczas prac.

Wywieźć samemu, czy zamówić usługę?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeżeli powstałego materiału jest niewiele i dysponujemy logistycznymi możliwościami (samochód, przyczepka), możemy pokusić się o samodzielne wywiezienie odpadów. Większość z nich można zawieźć do lokalnego PSZOK-u. W przypadku gruzu sprawa jest dość prosta. Kiedy jednak pojawiają się dodatkowe kategorie, samodzielne pozbywanie się odpadów przestaje być opłacalne. Musimy poświęcić na to zbyt wiele czasu i energii.

Wówczas lepiej wykupić usługę u profesjonalistów. Zdejmiemy sobie z barków ten ciężar, nie będziemy musieli więc martwić się utylizacją.

Ważne, by była to profesjonalna firma wywożąca odpady.

Pamiętajmy, żeby korzystać tylko z usług takich właśnie podmiotów jak Maxigruz.pl. Ustawa nakłada na nie obowiązek przechowywania i utylizowania odpadów zgodnie z rejestrem BDO. Jest to ewidencja wszystkich odpadów od momentu ich powstania, aż do utylizacji. Ma to ograniczyć nielegalne praktyki porzucania śmieci w lasach, na nieużytkach itp. Powierzając wywóz gruzu przypadkowej osobie (np. wykonawcy, majstrowi), nie mamy żadnego wpływu na to, dokąd trafią nasze śmieci.

Kontener, czy worek?

W kontekście pozbywania się odpadów wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje pojemników. Kontenery oraz worki big bag. Jeśli chodzi o drugie rozwiązanie, jedną z firm jest Maxigruz, przedsiębiorstwo oferujące worki na gruz Warszawa. Możemy tam zamówić worek w przypadku, gdy wokół naszej nieruchomości nie ma miejsca na postawienie kontenera, lub jeśli ilość wygenerowanego gruzu nie przekracza 1m3. Taki big bag udźwignie około 1,5 tony gruzu.

Jeśli objętość odpadów jest większa, warto rozważyć wynajęcie kontenera. Wówczas dajemy sobie dużo więcej możliwości. Kontenery są bowiem bardzo zróżnicowane pod względem pojemności. Można w nich zmieścić całkiem sporo. Pamiętajmy, że do mniejszych ładujemy gruz, ziemię i kamienie, do większych zaś odpady lżejsze.