Odzież BHP. Najważniejsze elementy

odzież BHP

Budowlańcy, laboranci, hutnicy, górnicy, serwisanci różnych urządzeń, mechanicy czy pracownicy zakładów syntezy chemicznej. Co łączy wszystkie te profesje? Na pewno fakt, że ich przedstawiciele wymagają doskonałej ochrony przez różnymi niekorzystnym czynnikami. Co jednak powinno wejść w skład standardowego zestawu odzieży ochronnej? Jaki sprzęt z punktu widzenia bezpieczeństwa jest najważniejszy?

  1. Rękawice ochronne
  2. Ochrona głowy
  3. Ochrona oczu
  4. Ochrona słuchu
  5. Maski przeciwpyłowe

Rękawice ochronne

Skóra dłoni jest niezwykle wrażliwa na wszelkiego typu urazy. Te mogą mieć rożną naturę – od mechanicznych, będących wynikiem wypadków przy użyciu różnych narzędzi czy maszyn, przez oparzenia, aż po podrażnienia chemiczne. Przed tymi ostatnimi zwykle doskonale chronią rękawice gumowe, zaś do zabezpieczenia przed urazami lub oparzeniami lepiej sprawdzają się rękawice do spawania wykonane z koziej lub świńskiej skóry.

Ochrona głowy

Kolejnym zagrożeniem, na jakie narażeni są specjaliści pracujący w trudnych warunkach są urazy głowy. Mogą one być spowodowane na przykład spadającymi kamieniami lub elementami budynków czy innych konstrukcji, a także uderzeniem w głowę w niskich korytarzach. Dlatego kask jest niezbędnym elementem każdego kompletu odzieży ochronnej. Szeroki wybór różnego rodzaju kasków znajdziemy na stronie https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/ochrona-glowy/helmykaski/.

Ochrona oczu

Następna część ciała, która podczas pracy w niestandardowych warunkach jest szczególnie narażona na urazy to oczy. Wyściełająca je śluzówka jak gąbka chłonie wszelkiego typu toksyny unoszące się w powietrzu – dlatego często niezbędne są gogle ochronne. Poza tym zagrożeniem dla oczu może być pył lub silne światło – ultrafioletowe. Na szczęście bez względu na to, jakie zagrożenia czekają na stanowisku pracy, bez trudu dobierzemy odpowiednie okulary.

Ochrona słuchu

Jeśli na stanowisku pracy specjalistom towarzyszą głośno pracujące maszyny, konieczna jest też odpowiednia ochrona uszu. Tę mogą zapewnić stopery wciskane do uszu lub ochronne słuchawki. Wszystkie tego typu produkty znajdziemy w ofercie dobrych sklepów BHP.

Maski przeciwpyłowe

Unoszący się w powietrzu pył jest wszechobecny na budowach, w hutach, zakładach produkcyjnych i podczas remontów. Niestety jest on sporym zagrożeniem dla naszych dróg oddechowym. Dlatego tak ważne jest, by osoby pracujące w kontakcie z różnego rodzaju pyłami miały dostęp do wydajnych i dostosowanych do ich potrzeb maski przeciwpyłowe z odpowiednimi filtrami.