Klimatyzacja w pokoju dziecka – czy warto ją zainstalować?

klimatyzacja

W okresie letnim temperatura na zewnątrz bywa naprawdę wysoka. Dlatego warto szukać ochłody i rozwiązań, które zapewnią nam komfort termiczny we wnętrzach domowych. Szczególnie wymagające są pokoje dzieci, którym próbujemy zapewnić właściwe warunki do funkcjonowania. Standardowym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji w domach. Wiele osób decyduje się na nią, aby zapewnić sobie właściwą temperaturę, bez względu na pogodę na zewnątrz. W wielu przypadkach słyszy się jednak głosy, że klimatyzacja może szkodzić. Czy zatem jej montaż w pokoju dziecka jest na pewno bezpieczny?

Czy klimatyzacja może być szkodliwa?

Regularnie słyszy się o osobach, które z powodu częstego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, cierpią z powodu przeziębień lub stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Trzeba jednak pamiętać, że przypadki tego typu dotyczą głównie sytuacji, gdy klimatyzacja była użytkowana w sposób nieprawidłowy, wręcz niezgodny z zaleceniami producenta.

Na czym polega podstawowy błąd użytkowników? Przede wszystkim dotyczy ustawiania klimatyzacji na zbyt niską temperaturę. Wyregulowanie urządzenia na chłodzenie do poziomu 18 stopni, gdy na zewnątrz panują wręcz tropikalne upały, faktycznie może prowadzić do rozwoju infekcji oraz pogorszenia samopoczucia osób przebywających w takim wnętrzu.

Optymalne warunki uzyskujemy, ustawiając temperaturę na około 22-24 stopnie. Wciąż utrzymujemy komfort termiczny, a przy tym zmniejszamy ryzyko ewentualnych chorób układu oddechowego.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – dlaczego warto?

Skoro wiemy już, że prawidłowo użytkowana klimatyzacja nie może stanowić zagrożenia dla domowników, nawet tych najmłodszych, warto zastanowić się zatem nad tym, dlaczego warto zainstalować tego typu produkt w pokoju dziecka.

Oczywiście podstawową korzyścią jest utrzymanie komfortowej temperatury. Przekłada się to na lepsze samopoczucie oraz spokojny sen, co w przypadku małych dzieci jest niezmiernie ważne.

Często nowoczesna klimatyzacja gwarantuje także szereg innych funkcjonalności. Rozbudowane urządzenia nieustannie kontrolują i sprawdzają parametry powietrza w pokoju dziecka. Analizują wilgotność oraz poziom zanieczyszczeń, a w razie wykrycia nieprawidłowości, filtrują, nawilżają lub osuszają powietrze.

Dzięki temu, wprowadzając do pokoju dziecięcego jedno urządzenie, tak naprawdę nie dość, że zapewniamy odpowiednią temperaturę, to też dbamy o wysoką jakość powietrza, co przekłada się na zdecydowanie większe bezpieczeństwo dla maluchów, a zwłaszcza młodych alergików.

Tryby pracy klimatyzacji – czy nie będą przeszkadzać maluchom?

Sporo kontrowersji budzi również kwestia głośności pracy domowych klimatyzacji. Niektórzy rodzice obawiają się, że pracujące urządzenie utrudni zasypianie lub przerwie spokojny sen maluchów. Czy tak jest faktycznie?

Wszystko oczywiście zależy od konkretnego modelu. Zazwyczaj znacznie głośniejsze są urządzenia przenośne, składające się z jednego elementu, ustawianego we wnętrzu. Instalacja stacjonarna, z modułem zewnętrznym z zasady jest znacznie cichsza, dzięki czemu nie zakłóca spokojnego snu maluchów, gwarantując im równocześnie odpowiednią temperaturę i właściwą wilgotność powietrza przez cały czas, co ułatwia oddychanie oraz zapewnia bezproblemową noc dla dzieci i ich rodziców.

Czy warto montować klimatyzację w pokoju dziecka?

Odpowiednie użytkowanie klimatyzacji daje naprawdę szereg korzyści. Zwiększa komfort oraz wpływa pozytywnie na zdrowie domowników, utrzymując temperaturę na stałym poziomie, kontrolując wilgotność powietrza oraz usuwając zanieczyszczenia, co przydaje się szczególnie w centrach dużych miast, w których nieustannie walczy się ze smogiem.

Nowoczesne urządzenia są ciche i wydajne, działają sprawnie i gwarantują optymalne warunki do codziennego funkcjonowania, bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Warto zwrócić uwagę na to, że dostępne obecnie na rynku klimatyzacje są zdecydowanie bardziej energooszczędne niż rozwiązania sprzed lat. Nie trzeba zatem martwić się o drastyczny wzrost opłat za prąd.

Czy klimatyzacja sprawdza się w pokoju malucha? Zdecydowanie tak. Trzeba tylko pamiętać o używaniu jej zgodnie z wytycznymi producenta. Wówczas będziemy mieć pewność, że zamiast powodować przeziębienia lub infekcje górnych dróg oddechowych, klimatyzacja zagwarantuje idealne warunki dla naszych maluchów.

A komfort i bezpieczeństwo dzieci stanowią przecież zawsze wartość nadrzędną dla wszystkich rodziców.

***

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o zaletach nowoczesnych klimatyzacji? Wejdź na stronę Econovli.pl i zobacz, co na temat rozmaitych rozwiązań myślą eksperci z branży.