Ogrzewanie do domu – jaką metodę wybrać?

ogrzewanie do domu

Ciepło w domu to bardzo istotna kwestia, szczególnie zimą. Grzanie może odbywać się za pomocą różnych źródeł. Kaloryfery to zazwyczaj przewodniki ciepła, które umożliwiają uzyskanie temperatury pokojowej, przyjaznej dla domowników. Rośnie świadomość użytkowników na temat ekologii oraz oszczędności. W jaką instalację grzewczą warto więc zainwestować?

Rodzaje ogrzewania do domu

Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór ogrzewania domowego. Tak naprawdę tylko nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania są w stanie pomóc nam w wyborze odpowiedniego rozwiązania. Olejowe, gazowe, a może elektryczne ogrzewanie? To tylko jedne z wielu możliwości. Jako przekaźnik ciepła mamy do wyboru między innymi grzejniki płytowe i panelowe.

Ogrzewanie paliwem stałym

Paliwa stałe są bardzo często wybieranym źródłem grzewczym w Polsce. Aktualnie zajmuje drugie miejsce, jeżeli chodzi o popularność ogrzewania domów jednorodzinnych. Ogrzewanie domu paliwem stałym stosuje się między innym iw miejscach, które pozbawione są dostępu do gazowej sieci. Do stałego paliwa zaliczamy takie surowce jak ekogorszek, węgiel oraz pelety. Ta metoda wiąże się z dużymi oszczędnościami, jednak nie jest przyjazna środowisku. Do tego wymaga cyklicznych przeglądów instalacji.

Ogrzewanie gazowe

Następnym źródłem ciepła w domach jest ogrzewanie gazowe. Doceniane jest przede wszystkim za wygodę, którą oferuje. Kocioł gazowy może pracować nie tylko po to, aby ogrzać pomieszczenia, lecz również pomaga w przygotowaniu ciepłej wody. Jest to źródło ciepła, które musi być sprawdzane jedynie raz do roku, można więc powiedzieć, że jest to instalacja niemal bezobsługowa. Koszt takiego ogrzewania jest nieco wyższy w porównaniu do paliwa stałego.

Ogrzewanie olejowe

Na taki sposób ogrzewania decydują się zwykle domownicy, którzy z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na ogrzewanie gazowe. Jest to metoda, która doceniania jest przede wszystkim za łatwość obsługi oraz brak konieczności czyszczenia kotła. Oprócz tego rozwiązanie to słynie z wysokiego bezpieczeństwa. Nie jest to w pełni ekologiczny wybór, jednak w tym względzie posiada przewagę np. nad paliwem stałym. Koszt ogrzewania olejowego niestety nie należy do najniższych.

Ogrzewanie elektryczne

Kocioł elektryczny to dość rzadko wybierany sposób ogrzewania, głównie ze względu na wysoką cenę takiego rozwiązania. Sprawdza się w małych oraz energooszczędnych obiektach, zazwyczaj jako ogrzewanie podłogowe. W większych budynkach jest to mało opłacalna metoda. Powyższe rozwiązanie znajdziemy w dziale ogrzewanie domu sklep internetowy.

Ogrzewanie pompą ciepła

Pompa ciepła to ekologiczna metoda ogrzewania domu, której źródłem są odnawialne zasoby energii. Pompy ciepła to grzewcze urządzenia, które wymuszają przepływ ciepła z obszaru o niższej do wyższej temperatury. Energię można czerpać z wody, gruntu oraz powietrza. Koszt inwestycji w tym przypadku jest bardzo wysoki, jednak późniejsze koszty eksploatacji niezwykle niskie.

Ogrzewanie domu fotowoltaiką

Odnawialne źródła energii są na topie. Może nie są to niskie koszty inwestycyjne, jednak po pewnym czasie się zwracają. Taki system grzewczy, który produkuje prąd z promieni słonecznych, a następnie zamienia go na ten, który płynie w gniazdkach domowych, to doskonały sposób aby służyć do zasilania urządzeń grzewczych w domu.