Jak wyczyścić płytki ceramiczne?

płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne są jedną z najtrwalszych i najpiękniejszych okładzin, jakie można znaleźć w sklepach budowlanych. Są również łatwe w czyszczeniu i konserwacji – przez lata mogą wyglądać, jak nowe. Niemniej trzeba je regularnie pielęgnować, aby były gładkie i błyszczące. Innej pielęgnacji wymagają tanie płytki na tarasie, innej narażone na kamień kafle w łazience, a jeszcze inaczej stykająca się z różnymi typami zabrudzeń przestrzeń w kuchni. Jak i czym wyczyścić i zadbać o te powierzchnie? Czy domowe sposoby są skuteczne?

Jak wyczyścić płytki po montażu?

Gdy fachowcy kończą swoją pracę w łazience lub w kuchni, a piękne kafle z outletu płytek są idealnie ułożone, trzeba im poświęcić jeszcze chwilę uwagi. Wyczyszczenie płytek ceramicznych po montażu to nie lada wyzwanie, ponieważ na powierzchni zostają często nieestetyczne ślady po chemii budowlanej.

Na szczęście na rynku istnieje wiele preparatów, które nie zniszczą ceramicznej powłoki płytek, a bez problemu usuną klej, fugi i inne materiały. Wystarczy stosować się do zaleceń producenta, aby pozbyć się brudu. Następnie należy całą powierzchnie umyć „na mokro”. Można do tego wykorzystać zwykły płyn do czyszczenia płytek, mieszaninę wody i octu w proporcji 5:1 i ściereczki z mikrofibry lub płaskiego mopa. Lepiej unikać natomiast preparatów ze ściernymi granulkami oraz gąbek o twardych powierzchniach. Mogą one uszkodzić powłokę, niszcząc wzór na płytkach.

Jak usunąć kamień z płytek w łazience?

W mieszkaniach, w których rurach płynie twarda woda, prawdziwą zmorą jest kamień. Nalot z niego pozostaje nie tylko na armaturze i chromowanych elementach, ale też tworzy nieestetyczne, białe smugi na tanich płytkach – szczególnie tych o ciemnym zabarwieniu.

Choć wydawałoby się, że zdrapywanie może być tu dobrym pomysłem, należy pamiętać o unikaniu „chropowatych” środków, które mogą rysować powierzchnię. Na szczęście kamień z płytek ceramicznych można usunąć produktami, znajdującymi się niemal w każdej kuchni.

Kafle z outletu płytek można wyczyścić np. sodą oczyszczoną zmieszaną z wodą i płynem do naczyń. Równie dobry będzie sam ocet spirytusowy – przy dużym zakamienieniu wystarczy nasączoną nim gąbką przetrzeć kafelki, a następnie rano spłukać całość wodą. Wbrew pozorom nie pozostawi on na powierzchni żadnego zapachu.

Obok tych ekologicznych środków, można skusić się na preparaty przeznaczone do usuwania z płytek kamienia. Te z pewnością nie uszkodzą powłoki, więc można im zaufać. Lepiej nie ryzykować stosowania ogólnych środków na kamień w łazience. Można ewentualnie przetestować ich działanie na jednej, niewidocznej płytce, zanim wykorzysta się go na całej ścianie czy podłodze.

Kamień należy czyścić regularnie, aby nie kumulował się w szczelinach na powierzchni płytki częstochowa. Im rzadziej będzie się ściągać wodę lub sprzątać, tym trudniej będzie usunąć narastający kamień.

Czym sprzątać płytki na balkonie?

Płytki ceramiczne na tarasie lub balkonie narażone są na zupełnie inne zabrudzenia, niż w domu. Są to m.in. ziemia, piasek, gnijące liście, ale też np. glony i mech. Podstawową pracą jest ich regularne zamiatanie lub odkurzanie, aby drobne ziarenka brudu nie rysowały powierzchni tanich płytek. Dobre będą do tego miotły z twardym, gęstym włosiem, które wyciągną brud z najmniejszych zakamarków.

Przy małych zabrudzeniach tanich płytek wystarczy regularne mycie mopem i płynem do płytek. Gdy jednak na powierzchni pojawią się glony lub inne trudne do usunięcia zabrudzenia, warto użyć myjki ciśnieniowej. W ten sposób można bardzo dokładnie wyczyścić nawet najbardziej chropowate powierzchnie oraz usunąć zalążki mchów i glonów – nawet z fugi.

W jaki sposób przecierać płytki w kuchni?

Zarówno ekskluzywne, jak i tanie płytki z outletu w Częstochowie w kuchni, szczególnie między szafkami, narażone są na plamy z gorącego tłuszczu, sosów, mokrą mąkę i inne bardzo różnorodne zabrudzenia. Ważne jest ich regularne, nawet codzienne mycie za pomocą gąbki lub miękkiej ścierki z mikrofibry oraz przecieranie wilgotnym ręcznikiem papierowym od razu po powstaniu zabrudzeń.

Na zwykłe plamy wystarczy np. mieszanka wody, octu i sody w proporcji 2:1:1. Taka pasta pozwoli pozbyć się każdego brudu. Pomoże ona również utrzymać w czystości fugi. Przyda się do tego również stara szczoteczka do zębów, która idealnie wpasuje się w kształt spoiny, usuwając wszelkie zanieczyszczenia.