Co to jest pompa ciepła i jak działa?

montaż pomp ciepła

Pompy ciepła są oszczędnym, a przy tym bardzo efektywnym i ekologicznym sposobem na ogrzewanie domu i uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Nic dziwnego, że rozwiązania te cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród tych, którym nie są obojętne losy środowiska naturalnego, ale również i wśród osób, chcących poczynić oszczędności w domowym budżecie. Nie da się bowiem ukryć, że koszty węgla czy gazu nieustannie rosną. Z kolei pompy ciepła charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji, a także możliwością obniżenia kosztów inwestycji, dzięki różnym dofinansowaniom.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to wyjątkowo ekologiczne, a zarazem tanie w eksploatacji rozwiązanie. Dzięki niej możliwe jest znaczące obniżenie kosztów ogrzewania. Decydując się na tego typu urządzenie, można mieć również pewność jego funkcjonowania przez wiele kolejnych lat. Jego praca opiera się na pobieraniu energii cieplnej z odnawialnych źródeł (jak powietrze, woda czy grunt) i przekształcaniu jej w energię cieplną, służącą do ogrzewania różnego rodzaju pomieszczeń. To jednak jeszcze nie koniec możliwości, jakie stwarzają pompy ciepła. Dzięki nim możliwe jest bowiem również chłodzenie domów i mieszkań w trakcie letnich upałów. Pompy ciepła są niezastąpionym elementem każdego niskoenergetycznego domu. Nie powstały one jednak od razu, gdyż na ich aktualny sukces złożyło się wiele lat pracy wybitnych konstruktorów i naukowców. Ich historia rozpoczęła się tak naprawdę już ponad 200 lat temu! Dziś można korzystać z wyjątkowych możliwości, dzięki którym możemy zarówno ogrzać, jak i schłodzić pomieszczenia w okresie letnich upałów.

Pompy ciepła

Dla kogo pompy ciepła będą dobrym rozwiązaniem?

Pompa ciepła to współcześnie dobra alternatywa dla ogrzewania olejowego, gazowego czy elektrycznego. Na jej dużą atrakcyjność wpływają przede wszystkim niskie koszty eksploatacji. Co ważne, takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w nowym, ale również i w starym budownictwie. Pompę ciepła zainstalować można w budynkach jednorodzinnych, ale również i w budownictwie komunalnym, przemysłowym czy wielorodzinnym. W ostatnich latach ceny takiej inwestycji znacząco spadły. To właśnie dlatego pompy ciepła stały się dobrą alternatywą dla kotłów na węgiel, które dodatkowo są źródłem smogu, zanieczyszczającego atmosferę. Więcej o korzyściach, płynących z pomp ciepła, przeczytać można na stronie pompy ciepła – Miechów, gdzie wspomniano m.in. o dotacjach, obniżających koszty inwestycji.

Jakie zastosowanie mają pompy ciepła?

Pompy ciepła ewaluowały w ciągu ostatnich lat z prostych urządzeń, służących do ogrzewania pomieszczeń, po zaawansowane technologicznie rozwiązania o znacznie szerszym zastosowaniu. Dziś pompy ciepła wykorzystywane są nie tylko do ogrzewania domu. Mogą one bowiem służyć również do ogrzewania wody użytkowej. Funkcje ogrzewania domu i wody mogą być rozdzielone lub też połączone w pracy urządzenia. To jeszcze nie wszystkie możliwości, jakie przed użytkownikami otwiera pompa ciepła. Nowoczesne urządzenia sprawdzają się również doskonale w klimatyzacji, współpracując efektywnie z systemem wentylacji pomieszczeń. Aby jednak pompa ciepła działała poprawnie, wymaga ona profesjonalnej instalacji. Warto powierzyć ją firmie, która zajmuje się tego rodzaju usługami już od wielu lat. Jedną z nich znaleźć można pod adresem: https://goo.gl/maps/f8DfijX1ZeFo3NCo6, z którego warto skorzystać, by mieć pewność najwyższej jakości usług w zakresie instalacji i serwisu pomp ciepła.