Charakterystyka konstrukcji stalowych – zalety, właściwości, zastosowanie

konstrukcje stalowe

Konstrukcje stalowe chętnie wykorzystuje się we współczesnej branży budowlanej. Mają one pełen wachlarz zalet, które doceniają przedsiębiorcy i klienci indywidualni. Świetnie sprawdzają się nie tylko podczas budowy hal czy magazynów. Wykorzystuje się również podczas tworzenia schodów albo balustrad. Z roku na rok, wraz z rozwojem technologii, ich zastosowanie staje się coraz szersze.

Szeroka użyteczność

Konstrukcje stalowe są chętnie wybierane przez wzgląd na swoje właściwości. Dobrze zabezpieczone są odporne na rdzę i kwasy. Ogromną ich zaletą jest także możliwość szybkiej rozbudowy. Konstrukcje stalowe bowiem często są wykorzystane w budownictwie modułowym. Oznacza to, że dany budynek (na przykład magazyn przemysłowy) można swobodnie rozbudowywać lub adaptować do aktualnych potrzeb. Przedstawiciele branży budowlanej cenią je również za stosunkową łatwość naprawy po ewentualnym uszkodzeniu. Czas budowy obiektu z elementów stalowych jest dość krótki. Co więcej, z konstrukcji można korzystać niedługo po ich wniesieniu. Pamiętać również należy o cenie. Jest ona dużo bardziej korzystna niż na przykład w przypadku budowli murowanych.

Konstrukcje stalowe są niezwykle wytrzymałe dzięki dosyć dużej wartości modułu sprężystości stali. Takie parametry pomagają przy wykonywaniu także wysokich i smukłych obiektów. Warto również wspomnieć, że elementy stalowe są bardzo restrykcyjnie sprawdzane i monitowane. Podlegają one kontroli już od momentu projektu, przez cały proces produkcyjny. Również osoby, które zajmują się tworzeniem konstrukcji stalowych powinny mieć odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje.

Zastosowanie

Choć konstrukcje stalowe wykorzystuje się głównie do budowy różnego rodzaju hal, mają one dużo szersze zastosowanie. Silosy i maszty przemysłowe to tylko niektóre przykłady. Świetnie sprawdzą się także podczas budowy balustrad. Jak widać, stal jest niezwykle uniwersalnym materiałem budowlanym. Niektórzy obawiają się, że mimo wszystkich zalet stalowe konstrukcje nie będą odporne na czynniki atmosferyczne takie jakie deszcz. Okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej. Elementy zabezpiecza się często z wykorzystaniem cynkowania. Metoda ta sprawia, że stal staje się odporna na rdzę i jest niezwykle trwała.