Środki bezpieczeństwa przy wywozie szamba – to warto wiedzieć

Środki bezpieczeństwa przy wywozie szamba – to warto wiedzieć

Jednym z głównych problemów każdego gospodarstwa domowego są generowane ścieki oraz ich odprowadzanie. Na niektórych posesjach korzysta się z profesjonalnego szamba. Nie jest ono jednak bezobsługowe i należy wiedzieć, jakie środki zachować, by wszystko odbywało się w sposób bezpieczny oraz zgodny z przepisami. Z niniejszego artykułu dowiesz się wszystkiego na ten temat. Zachęcamy do lektury!

Częstotliwość wywozu szamba

Przede wszystkim należy ustalić, jak często zbiornik bezodpływowy musi być opróżniany. Częstotliwość określa się na podstawie zużycia wody. Instrukcję eksploatacji zawsze dołącza producent. Dlatego ze względów bezpieczeństwa – aby nie doszło do przelania – należy monitorować stan wypełnienia.

Jednak nawet niewielkie zużycie wody obliguje do regularnego wywozu szamba. Prawo wymaga, by konstrukcje o pojemności do 8 m³ opróżniać przynajmniej raz na cztery miesiące, a powyżej 8 m³ – nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy. Dzięki temu zyskuje się pewność, że zawartość nie będzie stanowić zagrożenia środowiskowego.

Dojazd wozu asenizacyjnego do szamba

To druga bardzo ważna kwestia w zakresie bezpieczeństwa. Opróżnianiem zbiorników zajmują się firmy, które dysponują specjalnymi wozami asenizacyjnymi. Dla przykładu profesjonalny wywóz szamba w Grudziądzu organizuje marka Śmieci.eu. Wysłany przez nich pojazd musi mieć swobodny dostęp do działki, na której znajduje się bezodpływowy pojemnik. W przeciwnym wypadku manewry mogą być niebezpieczne zarówno dla kierowcy, jak i osób postronnych, a nawet mienia znajdującego się na podwórku.

Dobrym rozwiązaniem są stosowane gdzieniegdzie przewody wyposażone w szybkozłącze. Wystarczy połączyć jeden koniec z szambem, a drugi wyprowadzić na granicę posesji. Dzięki temu fachowcy w wozie asenizacyjnym mogą opróżnić zbiornik bez konieczności wjazdu na podwórze.

Przepisy prawa dotyczące wywozu szamba

Jak już wspomnieliśmy w akapicie dotyczącym częstotliwości wywozu nieczystości, niektóre kwestie bezpieczeństwa są ustalane przez prawo. Warto wiedzieć, że gminy mogą sprawdzać, czy szambo jest opróżniane zgodnie z przepisami. Dotyczy to nie tylko terminów, ale także docelowego miejsca transportu. Ścieki powinny bowiem znaleźć się w odpowiednim miejscu.

Nie warto więc zajmować się tym na własną rękę. Lepiej podpisać umowę z zaufaną firmą, która specjalizuje się w tej dziedzinie. Podpisana umowa jest dla urzędu dostatecznym dowodem, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem – przynajmniej po stronie właściciela zbiornika bezodpływowego. Za resztę odpowiada już przedsiębiorstwo, które podstawiło wóz asenizacyjny. W każdym razie nie trzeba wtedy martwić się o nałożenie kary pieniężnej. A ta może wynosić nawet 5000 zł, jeśli sprawa trafi do Sądu Rejonowego.

Organizacja bezpiecznego wywozu szamba

Nie musisz daleko szukać, by znaleźć profesjonalnego wykonawcę usługi. Śmieci.eu zorganizują nie tylko bezpieczne opróżnianie szamba, ale też transport odpadów budowlanych czy wywóz papy w Grudziądzu. Sprawdź i zyskaj dostęp do przystępnej cenowo i terminowej oferty.