Siłowniki do drzwi oraz okien – za co odpowiadają? Kluczowe informacje

siłownik okienny

Siłowniki to bardzo ważne elementy, dzięki którym proces otwierania ciężkich drzwi, skrzydeł, okien dachowych oraz bram jest znacznie sprawniejszy i bezpieczniejszy. To solidne wsparcie dla siły ludzkich rąk, a co najistotniejsze omawiane produkty są bardzo proste w montażu, chociaż trzeba się znać na ich podstawowych parametrach. Siłowniki różnią się od siebie m.in. miejscem zastosowania, średnicą czy też siłą nabicia.

Siłowniki do drzwi oraz okien – komu mogą się przydać?

Siłowniki do okien mogą się przydać w wielu miejscach. Zdecydowanie najczęściej użytkownicy spotykają się z nimi w budownictwie mieszkalnym, przemyśle, branży stolarskiej i okiennej oraz budownictwie usługowym. Ich montaż nie wymaga od zainteresowanych żadnej specjalistycznej wiedzy. Siłownik okienny może być zastosowany zarówno w przypadku okna dachowego, jak i uchylnego. Jest uniwersalny, trwały i charakteryzuje się długą żywotnością.

siłownik do okna dachowego

Siłownik do okna dobiera się analizując kilka istotnych czynników, w tym m.in.:

  • własne wymagania i potrzeby,
  • dedykowaną aplikację,
  • materiał wykonania (głównie stal nierdzewna),
  • różnorodność skoków, sił oraz średnic,
  • zaplanowaną pracę.

Wysokiej klasy siłowniki okienne odznaczają się wysokim poziomem tłumienia hydraulicznego i mogą być swobodnie wykorzystywane w miejscach o podwyższonym stopniu wilgotności. Do wyboru są zarówno sprężyny ciągnące, jak i pchające.

Siłowniki do drzwi i okien – co trzeba o nich wiedzieć?

Dobierając siłowniki drzwiowe warto posiadać na ten temat przynajmniej podstawową wiedzę lub skorzystać z fachowych porad specjalistów. Siłownik do drzwi może być z powodzeniem zamontowany w najróżniejszych systemach drzwiowych (nawet tych najnowocześniejszych, ale też tradycyjnych). Siłowniki do drzwi pasują do samochodów (otwieranie pod ukosem lub do góry), drzwi napowietrzających i przeciwpożarowych, drzwi znajdujących się w maszynach rolniczych i budowlanych, drzwi specjalistycznych oraz bram i drzwi wejściowych. Jak widać każdy będzie w stanie odnaleźć dla siebie optymalny model.

Zakończenie sprężyny gazowej

Decydując się na siłownik do okna dachowego zwiększa się poziom bezpieczeństwa oraz dba się o własny komfort psychiczny. Takie siłowniki do okien uchylnych wspierają otwieranie najbardziej skomplikowanych mechanizmów i doprowadzają do tego, że nie trzeba w to wkładać ogromnej siły. Przyda się to wielu kobietom, ale też mężczyznom. Są wytrzymałe, solidnie skonstruowane, a do tego stosuje się je przy zmiennych temperaturach (nawet tych bardzo wysokich). Odpowiednio dobrany siłownik do okna uchylnego lub drzwi pozwoli na wygodne i sprawne zarządzanie wentylacją wewnątrz wybranego pomieszczenia, a do tego zminimalizuje straty ciepła.