Rodzaje rolet zewnętrznych oraz ich zastosowania

rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne – popularne rozwiązanie 

Przegrzewanie się mieszkań oraz domów jednorodzinnych, to jedna z większych bolączek Polaków w okresie letnim. Nasz klimat znacznie się ociepla, co przekłada się na nieraz tropikalne upały w ciągu dnia. Polacy w związku z tym, coraz częściej szukają rozwiązań, aby zapobiec zbytniemu przegrzewaniu się pokojów. Wybór coraz częściej pada zatem na rolety zewnętrzne, które montowane są głównie w sypialniach, lecz coraz częściej stosowane są we wszystkich pomieszczeniach w domu. Jakie jednak na rynku występują rodzaje rolet oraz jak wygląda ich montaż? 

Rolety zewnętrzne to zdecydowanie dobrodziejstwo naszych czasów. Wykładając odpowiednią ilość gotówki, jesteśmy w stanie nie tylko zabezpieczyć swoje mieszkanie przed zbyt intensywnym światłem słonecznym, ale również zapewnić mu dodatkową ochronę antywłamaniową dzięki specjalnie zaprojektowanym roletom. Taki egzemplarz oczywiście będzie znacznie droższy od tego, który posiada jedynie izolację promieni UV. Jakie jednak wyróżniamy rodzaje rolet na rynku? 

Rodzaje rolet zewnętrznych 

Najpopularniejsze oraz najczęściej stosowane rolety Zabrze w naszych domach to:

  • Rolety natynkowe (elewacyjne) 
  • Rolety podtynkowe 
  • Rolety nadstawne
  • Rolety nadprożowe (system RKS) 

Rolety natynkowe to podstawowy typ rolet, który jest zarazem najpopularniejszy na rynku. Montowane są we wnęce okiennej bądź drzwiowej. Jest to typ rolet, który najczęściej stosowany jest w blokach mieszkalnych ze względu na niską ingerencję w elewację budynku. 

Rolety podtynkowe to rolety, które po założeniu są całkowicie niewidoczne dla oka, stąd uchodzą za najbardziej estetyczne. Stosowane są głównie w domach jednorodzinnych, gdyż ich montaż wiąże się ze skuciem wierzchniej warstwy elewacji, co jest już znaczną ingerencją w strukturę budynku. 

Rolety nadstawne najczęściej stosowane są przy świeżo powstałych budynkach bądź razem z wymianą całych okien. Ich konstrukcja bowiem zakłada obsadzenie rolety razem z oknem we wnęce co tworzy jednolitą całość. Rolety takie, popularne są zwłaszcza w domach jednorodzinnych. 

Rolety nadprożowe to najbardziej zaawansowany typ rolet dostępny na rynku. Roleta bowiem zamontowana jest w nadprożu okna już podczas budowy całego budynku. Roleta po podciągnięciu do góry znika w elewacji budynku i jest całkowicie niewidoczna. 

Do montażu postaw na fachowców

Rolety zewnętrzne montowane są coraz częściej w coraz większych ilościach. Często usytuowani na parterze mieszkańcy bloków, sięgają po takie rozwiązania w celu wzmożonej ochrony antywłamaniowej oraz rzecz jasna przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Montując rolety w bloku, warto pamiętać o tym, aby wcześniej uzyskać pisemna zgodę Spółdzielni bądź Wspólnoty mieszkaniowej na montaż. Zgoda jest istotna, ponieważ montaż rolety wiąże się z ingerencją w elewację budynku. Pamiętać należy również, aby sam montaż zlecić odpowiedniej do tego firmie, która posiada wyspecjalizowanych fachowców w dziedzinie rolet zewnętrznych. Więcej informacji: https://monirol.pl/rolety-zaluzje-markizy-bramy-bytom/