Montaż klimatyzacji o czym warto widzieć?

montaż klimatyzacji

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie zakupem i montażem klimatyzatorów. I nic w tym dziwnego. Nowoczesne klimatyzacje zapewniają komfort termiczny w upalne dni. W jesienne i zimowe chłody pełnią z kolei funkcję grzewczą. Ponadto oczyszczają powietrze z grzybów, alergenów, wirusów i bakterii. Są również dobrymi regulatorami wilgotności powietrza. Są zatem niezastąpione w mieszkaniach, biurach, sklepach czy urzędach. Wybór i zakup samego klimatyzatora stanowią jednak połowę sukcesu w drodze do osiągnięcia komfortu termicznego. Oddzielną sprawą jest montaż klimatyzacji. O czym warto wiedzieć w tej kwestii?

Montaż klimatyzacji, o czym warto widzieć? 

Montaż klimatyzacji jest dosyć skomplikowany. Dlatego warto zlecić to zadanie specjalistom, pomimo że wiąże się to z dodatkowym kosztem. Zwłaszcza że większość producentów wymaga profesjonalnej instalacji celem udzielenia gwarancji. 

Ponadto samodzielny montaż klimatyzacji jest dopuszczalny tylko i wyłącznie w przypadku zakupu modelu hermetycznie zamkniętego, który w trakcie montażu nie wymaga bezpośredniego dostępu do systemu chłodniczego. 

W innym przypadku przepisy ustawy F-gazowej nakładają na kupującego klimatyzację, obowiązek zlecenia montażu osobom posiadającym specjalne uprawnienia. 

Dodatkowym argumentem przemawiającym za zleceniem montażu profesjonalnej firmie jest konieczność regularnego serwisowania i czyszczenia urządzenia.  

Samodzielny montaż klimatyzacji, o czym warto widzieć? 

W przypadku, gdy budowa urządzenia umożliwia samodzielny montaż, należy dokładnie przeanalizować zakres posiadanej wiedzy i zastanowić się, czy pozwala on na własnoręczne montowanie urządzenia.  

Ponieważ już kwestia miejsca montażu może budzić spore wątpliwości. Wybór musi bowiem uwzględniać swobodny dostęp do zasilania i obecność stałego łącza z jednostką montowaną na zewnątrz. Kolejnym ważnym aspektem jest konieczność wytłaczania skroplin, które z reguły odprowadzane są rurami do kanalizacji. Ponadto należy uwzględnić, że w przypadku długiej instalacji może istnieć potrzeba montażu pompki wymuszającej mechaniczne usuwanie kondensatu. 

I kolejną ważną kwestią jest zachowanie odpowiedniej odległości między jednostkami zewnętrzną i wewnętrzną. Niezastosowanie odległości podanej przez producenta może zmniejszyć wydajność urządzenia, a nawet doprowadzić do jego awarii. 

Montaż klimatyzacji, o czym warto widzieć? Krótki wniosek. 

Przy zakupie hermetycznego modelu klimatyzacji, samodzielny montaż jest dopuszczalny, jednakże dosyć ryzykowny. W przypadku innych modeli konieczność profesjonalnego montażu wymuszają przepisy prawa. Zatem wniosek podsumowujący może być tylko jeden.

Bezsprzecznie montaż klimatyzacji zawsze warto pozostawić profesjonalistom. Informacje na temat montażu klimatyzacji – więcej tutaj.