Pompy ciepła a hałas – czy pompy ciepła hałasują?

Pompy ciepła

Obecnie każdy szuka różnych alternatyw do tego, aby ogrzać dom. Popularne są pompy ciepła, jednak warto wiedzieć, czy tego rodzaju rozwiązanie nie będzie zbyt głośne, zwłaszcza jeśli ma się blisko sąsiadów.

Czy pompa ciepła jest głośna?

Pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii, co sprawia, że jest ona obecnie tak popularna. Jednak może się tak zdarzyć, że będzie ona nieco hałasować. W urządzeniu tym za hałas mogą odpowiadać sprężarka i parownik z wentylatorem. Co ważne, to poziom hałasu, który wydobywa się z pompy, jest zależny od jej mocy.

Pompy ciepła a hałas – czy jest zależny od pory roku?

Warto zauważyć, że hałas może zależy także od pory roku. Dlatego, gdy zbliżają się ujemne temperatury, to hałas może być większy. Dobrze jest zatem przyzwyczaić się do tego rodzaju dyskomfortu, muszą przyzwyczaić się jedynie sąsiedzi, gdyż domownikom to nie przeszkadza. W przypadku, gdy hałas jest zbyt duży, to można zwrócić się do monterów, którzy mogą wymienić lub uszczelnić pompę tak, by pracowała nieco ciszej.

Czy pompa ciepła hałasuje tylko w nocy?

Pompa ciepła hałasuje przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, jeśli jest cały czas używana. Należy jednak pamiętać, że w ciągu dnia hałas ten jest zagłuszony przez inne rzeczy. Warto też dodać, że przez dzień nie zwraca się także uwagi na tego rodzaju zakłócenia. Dlatego też wydaje się, że wieczorem i nocą pompa ciepła hałasuje znacznie głośniej. Dobrze jest też zaznaczyć, że wieczorami w okresie jesiennym hałas może być wzmożony przez już pojawiające się ujemne temperatury. Im zimniej jest na dworze, tym pompa ciepła może głośniej chodzić.

Czy pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem?

Pompa ciepła jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem, jednak nie jest też w stu procentach świetnym wyjściem, w szczególności, gdy ma się bardzo blisko sąsiadów. Dobrze jest zatem umieścić pompę w takim miejscu, aby była ona w jak najodleglejszym miejscu od innych domostw. Dzięki temu będzie można mieć świetne rozwiązanie na ogrzewanie domu i jednocześnie też sąsiedzi będą mieli cały czas komfort również nocą.

Warto dodać, że pompa ciepła może być używana cały rok, nie tylko w okresie jesiennym czy zimowym. Koszty za ogrzewanie są znacznie mniejsze niż w przypadku grzania promiennikami. Świetnie pompa ciepła sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych domkach jednorodzinnych. Co więcej, to także wiele firm decyduje się na ogrzewanie budynków za pomocą pompy ciepła, dzięki czemu mogą być także ekologicznym przedsiębiorstwem. Cena uzależniona jest między innymi od mocy urządzenia.