Płytki do kuchni – na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

płytki

Wiele osób zalicza kuchnię do najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Spędzamy w niej zazwyczaj sporą część czasu, dlatego należy poczynić szczególne starania, by ją odpowiednio zaaranżować. Podstawową sprawą jest właściwe przystrojenie elementów pionowych. Dlatego płytki ścienne do kuchni, to bardzo ważna sprawa, więc nie warto oszczędzać przy ich wyborze. Na jakie właściwości tego elementu należy zwrócić szczególną uwagę?

Klasa jakości

Pomieszczenie kuchenne służy przede wszystkim do przygotowywania posiłków. Często jest połączone z jadalnią, gdzie domownicy wspólnie spożywają posiłki. Z tego powodu kuchnia bardziej niż inne miejsca jest narażona na brud i różnego rodzaju zaśmiecenia. To wystarczający powód, by zadbać o nią w szczególny sposób. Jeśli chcemy ułatwić sobie sprzątanie, a przy okazji wnieść szczególny klimat do tego wnętrza, warto zastanowić się nad doborem płytek ściennych do kuchni. Jeśli chodzi o wybór klasy, to oczywiście nastawiamy się na pierwszą, która jest pozbawiona uszkodzeń czy zarysowań. Poza tym tego typu produkty posiadają prostą strukturę bez żadnych skaz.

Klasa ścieralności

Jeśli wybrane przez nas płytki ścienne do kuchni mają być odpowiednie, to trzeba zwrócić uwagę na ich ścieralność. Ten parametr jest niezwykle istotny. Klasa ścieralności jest oceniana na podstawie normy PEI. To właśnie to oznaczenie podpowie nam czy dane płytki nadają się do kuchni, czy do łazienki. Poza tym zorientujemy się, czy dany wyrób będzie ułożony na podłodze, czy na ścianie. Im wyższa numeracja, tym płytki są bardziej odporne na ścieranie. Na przykład oznaczenie PEI 1 wskazuje, że produkt ten powinien znaleźć się na ścianie, gdyż na podłodze łatwo się zetrze, Natomiast PEI 5 charakteryzuje płytki, które mogą być ułożone na podłodze restauracji, biura czy szpitala, gdyż odznacza się bardzo dużą wytrzymałością.

Rodzaje płytek

Przy wyborze płytek ściennych do kuchni warto zastanowić się nad ich rodzajem i wielkością.
W kuchni rustykalnej z pewnością pięknie będą się prezentować produkty w kształcie cegiełek, gdyż podkreślą zdobione meble i wyposażenie. Sprawdzą się one również w innych stylach. W przestrzeni industrialnej będą stanowiły doskonałą bazę do betonowego blatu oraz miedzianych akcentów. Będą też świetnie pasować do nowoczesnego lokum, w którym dominuje biel, porządek i harmonia. Inne ciekawe płytki ścienne do kuchni to wyroby gresowe. Mogłoby się wydawać, że ze względu na swój rozmiar nie będą tu pasować. Okazuje się jednak, że potrafią one świetnie podkreślić strefę blatu roboczego, zlewozmywaka i miejsca do gotowania.