Palety – ważny element transportu

palety

Nieodłączny element w dzisiejszej logistyce towarów są palety. Istnieje wiele ich rodzajów począwszy od drewnianych, plastikowych jak i metalowych. Bez znaczenia, z jakich materiałów została wykonana ma to samo przeznaczenie, służy jako nośnik dla towarów. Wybór palety odbywa się w oparciu o konkretny typ produktów, ładowność oraz typ wysyłki. 

Palety euro

Europalety to najczęściej spotykany rodzaj palet na całym świecie. Łatwe do rozpoznania po specjalnym oznaczeniu EPAL bądź EUR umieszczonym na jednym z boków palety. Skrót jest równocześnie wyznacznikiem jakości, ponieważ jedynie przedsiębiorstwa posiadające specjalistyczną licencję mogą je wytwarzać oraz naprawiać. Inne przedsiębiorstwa niemogące pochwalić się licencją epal również naprawiają palety euro, lecz taka paleta nie może dłużej nosić miana palety epal. Poza wykorzystaniem palet w transporcie coraz większa rzesza ludzie wykorzystuje je do dekoracji wnętrz. Jak widać palety przemysłowe mazowieckie nie tylko pomagają dostarczać towary, lecz również wypełnić mieszkanie jako nowoczesny mebel. 

Wymiary oraz jakoś wykonania

Specjalne oznaczenie palet bierze się z konieczności spełniania wymagań jakości. Z góry określona waga oraz wymiary dostosowane są do większości wózków widłowych, za pomocą których odbywa się załadunek oraz rozładunek palet z towarami. Wymiary dostosowane są do wymogów bezpieczeństwa, tak aby praca z paletami była łatwa i bezpieczna. Każda europaleta ma wymiary 1200 × 800 × 144 mm, jej waga wynosi 25 kg, a towary, które można na niej umieścić mieszą się w przedziale 1000 – 1500 kg. Konstrukcja palety musi być wykonana z litego drewna. Rodzaje palet przedstawiają się następująco:

  • jasna, oznacza brak uszkodzeń
  • średnia, niewielkie oznaki uszkodzenia
  • ciemna, sprawna i nosząca ślady uszkodzeń 

Gdzie nabyć palety

W celu nabycia odpowiedniej ilości palet można udać się w kilka miejsc. Oczywistym wyborem jest przedsiębiorstwo produkujące tego typu produkty. W zależności od zastosowania wybrać należy firmę, która może pochwalić się należytym znakiem jakości. Kolejnym wyjściem jest zgłoszenie się do tartaku w celu zlecenia wykonania dowolnej ilości produktów. Popularnym zjawiskiem na rynku stały się skupy palet, których głównym przeznaczeniem jest sprzedaż palet. Za wyborem przedsiębiorstwa produkującego palety EPAL przemawia fakt, iż do ich produkcji nie wykorzystuje się chemii. W zależności od typu palety, który jest potrzebny w transporcie czy umeblowaniu mieszkania kupujący mają wiele możliwości nabycia produktu.