Działanie małych firm budowlanych na rynku

Działanie małych firm budowlanych na rynku

Aby firma budowlana mogła uzyskiwać ciągły zysk oraz przychody ze swojej działalności konieczne są regularnie zlecenia budowlane. Wiele firm budowlanych poszukuje dużych zleceń, które przynoszą stabilizację na pewien okres oraz pozwalają uzyskać największe przychody.

Współpraca z firmą deweloperską

Bardzo dobrą metodą pozyskiwania nowych zleceń budowlanych jest trwała współpraca z dużymi firmami oraz deweloperami. Bardzo często firmy z Poznania poszukują podwykonawców. Ci zaś są w stanie realizować mniejsze lub większe zadania. Tego typu współpraca może być bardzo korzystna, zwłaszcza dla mniejszych firm budowlanych, które dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku oraz budują renomę. Współpraca na zasadzie podwykonawcy musi być oczywiście potwierdzona stosowną umową, która określi wszelkie zasady współpracy oraz wynagrodzenie. Natomiast przy większych zleceniach można również dodać w umowie zapisek na temat płatności w ratach. Zwłaszcza jeżeli umowa dotyczy na przykład zlecenia budowy domu, które go realizacja może trwać wiele miesięcy. Dlatego wówczas płatność w ratach jest gwarancją otrzymania szybciej części gotówki oraz braku ryzyka straty płynności finansowej. Zapewnienie ciągłości płatniczej w firmie budowlanej jest niezbędne dla jej płynnego funkcjonowania.

Przetargi – atrakcyjne zlecenia budowlane

Tylko niewiele firm budowlanych bierze udział w przetargach. Często właściciele uważają, że nie mają szansy na wygranie przetargu, co jest dużym błędem. Obecnie przetargi rozpisywane są nawet na drobne prace budowlane, dlatego udział w nich mogą brać nawet nieduże firmy z Kielc. Zwiększa to jednocześnie ich szanse na wygraną. Warunkiem jest oczywiście złożenie kompleksowej dokumentacji przetargowej oraz zaoferowanie najniższej ceny na wykonanie poszczególnych prac budowlanych. Wygrany przetarg wiąże się jednocześnie z koniecznością prawidłowego przeprowadzenia wszelkich założonych prac. Natomiast przekroczenie terminu nawet o kilka dni może wiązać się z dużymi karami umownymi. Podobnie w przypadku braku realizacji prac budowlanych. Dlatego biorąc udział w przetargu należy dokładnie określić swoje możliwości, a także realnie określić czas potrzebny na wykonanie usługi. Co więcej podejmując się realizacji dużych zleceń budowlanych należy brać pod uwagę, że obok dużych zysków pojawić się mogą również duże straty. Dlatego należy dokładnie sprawdzać z kim się podejmuje współpracę, biorąc pod uwagę jego wypłacalność lub dotychczasową współpracę z innymi firmami budowlanymi.