Drewniane palety – do czego je wykorzystać?

palety

Palety drewniane są świetnym rozwiązaniem do każdego wnętrza. W nowoczesnych pomieszczeniach podkreślają minimalistyczny design, we wnętrzach skandynawskich i rustykalnych znakomicie wpisują się w ciepły i przytulny klimat i drewniane dodatki, co czyni je bardzo wszechstronny materiał. Drewno, z którego są wykonane odpowiada za trwałość mebli i dodatków, a przy odpowiedniej pielęgnacji na długo zachowuje pierwotny wygląd. Pomysłów na wykorzystanie palet drewnianych jest tyle, na ile pozwala nam nasza wyobraźnia i kreatywność. Wykorzystanie palet przemysłowych i europalet we wnętrzarstwie to wielki ukłon w kierunku ekologii i ochrony środowiska.

Skąd pomysł na palety z upcyklingu?

Palety pierwotnie były wykorzystywane wyłącznie do celów transportowych i do przechowywania towarów w magazynach. Ich przeznaczenie do realizacji procesów logistycznych stoi za sporą nośnością i dużą wytrzymałością. Z tego powodu, meble z palet odznaczają się solidnym wykonaniem i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Są one trwałym rozwiązaniem na długie lata, a ich zalety estetyczne i niebanalny wygląd sprawiają że coraz częściej znajdują zastosowanie w użytku domowym.

Jak wybierać palety drewniane?

Wybór palet nie powinien ograniczać się do sprawdzenia ich wyglądu. Wszystkie palety mogą się wydawać na pierwszy rzut oka identyczne, jednak różnią się między sobą różnymi parametrami, takimi jak długość, wysokość czy nośność. Zwykle kupuje się je w skupach palet jako nowe lub używane, ale można też je znaleźć jako odpady z magazynów lub supermarketów. Jeśli decydujemy się na paletę z odzysku, konieczne będzie sprawdzenie jej stanu technicznego. Do kontenerów z odpadami trafiają czasami palety nienadające się do użytku, źle przechowywane lub uszkodzone. Niewłaściwie zabezpieczone drewno, wilgotne lub pokryte pleśnią, nie tylko długo nie posłuży, ale jej użytkowanie może być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Europaleta – najwyższa jakość

Najwyższą jakość palet gwarantuje przede wszystkim pewna i stabilna konstrukcja, a także odpowiednia nośność. Europalety EPAL, dzięki wzmocnionej konstrukcji i wykorzystaniu do ich produkcji najwyższej jakości surowców, są najtrwalszym rozwiązaniem nie tylko do domowego użytku, ale też do składowania towarów w magazynach i transportowania ich na długie odległości. Wszystkie palety euro wyglądają identycznie, występują bowiem w standaryzowanych rozmiarach. Pozwala to łatwo dopasować palety, wykonując konkretny mebel. Występują w ujednoliconych wymiarach 1200 mm x 1000 mm i mają największą nośność ze wszystkich palet przemysłowych.

Palety – pomysły na wykorzystanie

Palety drewniane ze względu  na swój rodzaj, wymiary i nośność mogą mieć różne zastosowanie. Najtrwalsze z nich, palety EPAL odznaczają się najsolidniejszą konstrukcją, największą ładownością i standaryzacją parametrów. Wykonane są z impregnowanego drewna, zwykle z drzew iglastych, mają ściśle sprecyzowane ułożenie deseczek. Stanowią świetny materiał do produkcji mebli siedziskowych, takich jak kanapy, narożniki. Znakomicie sprawdzają się do tworzenia tarasu i jego zabudowy w charakterze pergoli. Można z nich wykonać półki, szafki lub całe regały. Palety przemysłowe na wymiar o mniejszej nośności można wykorzystać do tworzenia elementów dekoracyjnych – paneli ściennych czy zagłówków łóżek, a także donic balkonowych.