Co robić aby Twój dom był dobry dla Twojego zdrowia?

wentylacja domu

Każdy z nas chce żyć w przyjaznym dla zdrowia środowisku. Choć nie mamy do końca wpływu na to, jakiej jakości powietrze jest w regionie, w którym mieszkamy, to już od nas w większości zależy, czy wnętrze naszego domu jest korzystne dla naszego zdrowia. Jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby poprawić jakość życia w swoim najbliższym otoczeniu, a informacje na ich temat znajdziesz w niniejszym artykule.

Oddychaj czystym powietrzem w swoim domu

O ile większość z nas nie ma bezpośredniego wpływu na to, jaka jest jakość powietrza na zewnątrz (poza np. wymianą ogrzewania na ekologiczne i korzystaniem z komunikacji miejskiej), o tyle możemy sami decydować o tym, czy w naszych domach lub mieszkaniach wdychamy powietrze pozbawione różnych zanieczyszczeń. Nowoczesne technologie pozwalają na wykorzystanie różnego rodzaju urządzeń wyposażonych w filtry, które oczyszczają wpadające do wnętrza budynków powietrze. Jak poprawić wentylację w domu doradza plus50.pl, jest to również ważne z tego względu, że odpowiednia wentylacja zapobiega utrzymywaniu się wilgoci w pomieszczeniach, a co za tym idzie – powstawaniu pleśni i grzybów na ścianach wewnątrz budynku.

Poza nowoczesnymi systemami wentylacji warto zainteresować się również takimi urządzeniami, jak nawilżacze lub osuszacze powietrza, w zależności od tego, jaki poziom wilgotności panuje w mieszkaniu.

Pozbądź się kurzu

Zakurzone mieszkanie nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też jest niezdrowe. Kurz jest siedliskiem roztoczy, czyli pasożytów, których odchody silnie uczulają, dlatego też alergicy bardzo źle się czują w długo niesprzątanych pomieszczeniach. Warto więc zainwestować w dobry odkurzacz, który będzie również wygodny w użyciu, aby móc z niego korzystać jak najczęściej. Przyjmuje się, że najlepiej jest odkurzać przynajmniej 2 razy w tygodniu. Znaczenie mają również filtry, które znajdują się w odkurzaczu. Dobrym nawykiem jest też systematyczne ścieranie kurzu z półek oraz innych powierzchni.

Nie chodź po domu w butach

W każdym domu panują inne zwyczaje. W niektórych domownicy chodzą boso, w innych używają specjalnych domowych kapci, a jeszcze w innych przyjęło się, że butów się nie zdejmuje po przekroczeniu progu domu. Można w tym momencie podjąć dyskusję na temat tego, które rozwiązanie jest najwygodniejsze lub najbardziej praktyczne, jednak najważniejsze powinny być zawsze względy zdrowotne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na butach wnosimy różnego rodzaju szkodliwe zanieczyszczenia i toksyny, w tym smołę węglową czy bakterie e coli. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że roznoszenie ich po mieszkaniu nie jest niczym dobrym dla zdrowia i warto zmienić buty na domowe kapcie lub po prostu chodzić boso.

Używaj odpowiednich środków czystości

Każdy z nas sprząta w swoim domu, używając przy tym różnego rodzaju środków czystości. Na sklepowych półkach dominują preparaty pełne chemii, która nie jest dobra ani dla nas, ani dla środowiska. Robiąc zakupy, dobrze jest rozejrzeć się za ekologicznymi środkami czystości, które są coraz łatwiej dostępne w sklepach.