3 akcesoria zwiększające wydajność instalacji fotowoltaicznej

akcesoria fotowoltaika

Wydajność paneli fotowoltaicznych najczęściej utożsamiana jest z ich jakością, umiejscowieniem czy też po prostu ilością promieni słonecznych, na jaką można liczyć w Polsce. To jednak nie wszystkie czynniki, które na nią wpływają. Co więcej, można się postarać, by instalacja fotowoltaiczna pracowała ze zwiększoną efektywnością. W jaki sposób? Chociażby poprzez odpowiednie akcesoria. Poznaj 3 polecane sposoby na uzyskanie większej mocy instalacji.

Optymalizator mocy

Jednym z problemów obniżających sprawność fotowoltaiki może być nierównomierne nasłonecznienie. Szczególnym wrogiem wydajnej produkcji energii elektrycznej jest cień. Jeśli w ciągu dnia w jakimkolwiek momencie część modułów fotowoltaicznych jest zacieniona, obniża się efektywność wszystkich połączonych w nich ogniw.

Jak temu zaradzić? Rozwiązanie jest dość proste – optymalizator mocy. To urządzenie, które można zamontować przy każdym module mającym problem z zacienieniem w jakimkolwiek momencie w ciągu dnia. Jego zadaniem jest sterowanie wydajnością panelu fotowoltaicznego i niedopuszczanie do jej obniżenia. Dzięki temu system może produkować większe ilości energii, a cała energia słoneczna docierająca do paneli jest optymalnie wykorzystywana.

Optymalizator mocy pełni też dodatkowe funkcje. Po pierwsze, chroni panele fotowoltaiczne przed zwarciami, które mogą trwale uszkadzać ogniwa, zmniejszając moc systemu i przyczyniając się do szybszego spadku jego wydajności. Dzięki temu zwiększa więc nie tylko ilość produkowanej w ciągu dnia energii, ale również trwałość instalacji, sprawiając, że moduły działają wydajniej i bezpieczniej.

Konektory do fotowoltaiki

Fotowoltaika powinna się składać ze starannie dobranych i odpowiednio połączonych ze sobą elementów. Wpływ na ilość wytwarzanej mocy mają nie tylko same panele, ale również nawet najdrobniejsze detale. Dlatego zawsze warto sprawdzać ich jakość oraz przeznaczenie. Dzięki temu efektywne wykorzystanie powierzchni dachu i umieszczonych na nim modułów jest znacznie łatwiejsze. Instalacja jest również bezpieczniejsza.

Na sprawność paneli fotowoltaicznych wpływ mogą mieć m.in. konektory, czyli złącza służące do budowy instalacji. Fotowoltaika wymaga stosowania elementów o specjalnych walorach – przede wszystkim takich, które mogą pracować w każdych warunkach. Każdy panel i jego elementy, niezależnie od tego, czy zamontowane na gruncie, czy na dachu, są narażone na działanie wysokich i niskich temperatur, promieniowania słonecznego, opadów, a nawet różnorodnych czynników mechanicznych (np. w postaci gradobicia czy spadających podczas wichury gałęzi drzew). Tylko odpowiednio wykonane konektory pozwolą zapewnić właściwe działanie oraz bezpieczeństwo paneli słonecznych. Każde uszkodzenie może bowiem negatywnie wpłynąć na przekazywanie wytworzonego prądu.

Kable solarne

Bezpieczne i efektywne połączenia fotowoltaiczne wymagają też zastosowania odpowiednich przewodów. Brak właściwej troski o jakość zastosowanego okablowania może skutkować utrudnionym przesyłaniem prądu i w efekcie obniżać moc instalacji. Co więcej, źle dobrane lub zamontowane przewody narażają panel fotowoltaiczny, falownik oraz inne elementy systemu na uszkodzenia. Szkodliwe może być bowiem każde zwarcie. Tymczasem odpowiednie przewody pomagają ich unikać.

Kable solarne łączą wszystkie elementy systemu. Koszt ich zakupu zwykle nie jest duży w kontekście całej inwestycji w panele fotowoltaiczne, dlatego tym bardziej nie warto na nich oszczędzać. Muszą być przeznaczone do stosowania w instalacjach zajmujących się przekształcaniem energii słonecznej w prąd elektryczny i nadawać się do stosowania w trudnych warunkach atmosferycznych. Tylko wtedy fotowoltaika będzie najskuteczniejsza, a przy tym odpowiednio zabezpieczona.

Sprawne panele, wydajna instalacja – jak to zrobić?

Instalacje solarne są w Polsce coraz popularniejsze. Działają bowiem bardzo wydajnie nawet w umiarkowanym klimacie, zapewniając firmom i osobom prywatnym spore oszczędności. Jesteś zainteresowany montażem systemu fotowoltaicznego na swoim dachu? A może chcesz zwiększyć sprawność już istniejącej instalacji? Sprawdź ofertę hurtowni fotowoltaicznej MUNO – skontaktuj się z nami! Od lat zajmujemy się dystrybucją elementów do instalacji fotowoltaicznych. Chętnie pomożemy również Tobie!