Wibrator elektryczny – ja wybrać właściwe urządzenie?

Wibrator pogrążalny do betonu 230V Enar DINGO z wałkiem i buławą

Wibratory elektryczne to urządzenia, które wykorzystywane są przede wszystkim do zagęszczania wylewanego betonu. Wibratory przemysłowe stanowią najczęściej napędy maszyn wibracyjnych, natomiast na rynku mamy także urządzenia samodzielne, które wykorzystywane są przede wszystkim przez ekipy budowlane.

Wibrator elektryczny — do czego służy?

Wibracja betonu to proces, który ma prowadzić do zagęszczania masy betonowej. Wibrator do betonu wytwarza drgania o bardzo wysokiej częstotliwości, co sprawia, że powiększa się obszar skutecznie zagęszczanego betonu. Wibrator elektryczny pozwala wyeliminować z masy pęcherzyki powietrza. Pracuje w głąb betonu, dzięki czemu możliwe staje się osiągnięcie największej spoistości. Jest to ogromnie istotne, ponieważ dzięki temu beton po zaschnięciu staje się znacznie bardziej wytrzymały. Co ciekawe, właśnie odpowiednie wibrowanie betonu może pozwolić uzyskać przez masę takie parametry techniczne, które następnie umożliwiają spełnienie przez konkretne elementy budowy wyśrubowanych wymogów dotyczących wytrzymałości. Wibrator elektryczny to więc rozwiązanie stosowane w celu uzyskania nie tylko bardziej spójnej zaprawy, ile wypracowania takich jej właściwości, które przełożą się następnie na jej wytrzymałość. Dodatkowym wsparciem mogą się okazać tutaj listwy wibracyjne, które pomagają dodatkowo wygładzić wierzchnią warstwę. 

Szukasz ciekawych rozwiązań?

  • Wibrator pogrążalny Wacker Neuson IE 58/42/10/15  o częstotliwości wibracji 12 000/min wyposażony został w silnik elektryczny, 327-milimetrową buławę z 10-metrowym wężem. 
  • Popularnością cieszy się także zestaw wibratora pogrążalnego do betonu 230V Enar DINGO z wałkiem i buławą o częstotliwości 18000 obr./min. 
  • Z kolei napęd spalinowy Enar wibratora do betonu Back Pack jest umieszczony na obrotowej podstawie w specjalnej obudowie od wibracji. Możliwe jest mechaniczne przekazanie napędu, zastosowano tutaj buławę mimośrodową. Sprzęgło odśrodkowe, proste podłączenie wałka – wszystko to gwarantuje swobodę pracy.

Sprawdź więcej na Norwit.pl

Wibrator pogrążalny do betonu 230V Enar DINGO z wałkiem i buławą

Zagęszczenie mieszanki betonowej i…? Jak porównywać wibratory elektryczne?

Najczęściej spotykane wibratory do betonu to modele napędzane elektrycznie. Przykładem urządzenia naprawdę dobrej jakości, które sprawdzi nie na wielu różnych placach budowy, może być wibrator elektryczny Enar, model Dingo Buława AX40 o mocy 2300W oraz 4-metrowym wężu napędowym. Co warto wziąć pod uwagę, wybierając konkretny sprzęt? Po szczegółowe porady zapraszamy na BLOG Norwit.pl

Napęd elektryczny Enar wibratora do betonu DINGO 230V

Kluczowe cechy wibratorów elektrycznych

  • Źródło zasilania (elektryczne urządzenie to standard, choć czasem potrzebny jest wibrator pneumatyczny lub spalinowy).
  • Rodzaj wykonywanych prac — wibratory do betonu, które mają pracować nad ścianami lub stropami, będą się od siebie jednak zdecydowanie różnić.
  • Skalę prac — będzie ona decydować o tym, jak duże ma być zanurzenie buławy, a więc i jej wielkość, jak długi ma być przewód wibratora, jaki potrzebny będzie rodzaj silnika.  Sklep internetowy Norwit.pl oferuje szeroki wybór tego typu urządzeń.
  • Pożądanej dokładności zagęszczenia, co przełoży się na zakres wibracji urządzenia. 
  • Warunków użytkowania wibratora. 

Sprawdź dostępne modele na Norwit.pl