Które okna wybrać? Aluminiowe czy okna PCV?

okna

Z powodu rosnącej popularności i bardzo dobrym parametrom okien aluminiowych, wiele osób rozważa ten wybór, zamiast okien PCV/PVC. Każdy z tych materiałów ma indywidualne właściwości i dla jednych lepszym wyborem będzie aluminium, a dla innych plastik. Dobrze jest więc zapoznać się z wadami i zaletami obu opcji.

Okna aluminiowe

Jeszcze kilka temu okna ALU były głównie kojarzone bardziej z budową wielkich biurowców, niż domów jednorodzinnych. Ten trend jednak ulega zmianie i coraz więcej osób indywidualnych decyduje się na aluminium.

Te systemy okienne mają szereg zalet, o których dobrze wspomnieć. Przede wszystkim ramy aluminiowe pozwalają na wykonanie wielkich oszklonych przestrzeni, które łączą wnętrze z zewnętrzem. Dzięki lekkości i wytrzymałości nawet bardzo duże okna zachowują trwałość i są odporne na działanie destrukcyjnych warunków atmosferycznych. Takie ramy dostępne są w niezliczonej ilości barw i kształtów. Pozwala to na idealne dopasowanie nawet do najbardziej designerskich wnętrz.

Warto wspomnieć o trwałości okien aluminiowych. Są one odporne na pleśń, omszenie i rdzę. Nie wymagają stosowania dodatkowych olei lub środków chemicznych. Zaoszczędza to czas i pozwala cieszyć się ramami, jak nowymi długie lata.

Częstym argumentem przeciwko oknom aluminiowym jest ich słaba termoizolacja. To prawda, że metal jest zimny i trudniej mu zatrzymać chłód z zewnątrz. Jednak dzięki rozwijającej się technologii, okna ALU są w stanie osiągnąć parametry termoizolacyjności, identyczne z plastikową. Mogą być stosowane w domach pasywnych, w których okna muszą spełniać najbardziej restrykcyjne zasady.

Należy się jednak liczyć z wyższymi kosztami niż w przypadku okien PCV/PVC. Okna aluminiowe należą do klasy premium.

Okna PCV/PVC

Klienci najczęściej do swoich domów decydują się na okna PCV/PVC. Ich największą zaletą są dobre właściwości termoizolacyjne. Dodatkowo ramy zawierają specjalne przegrody wypełnione dodatkowymi substancjami, które ograniczają uciekanie ciepła z pomieszczeń i chronią przed chłodem z zewnątrz. Są to dobrej jakości okna, dostępne w niższej cenie niż aluminiowe. Na rynku króluje biały kolor obramowań. Nie jest to jedyna dostępna opcja. Dzięki specjalnym foliom, ramy mogą przybrać dowolną barwę. Tym samym dopasują się do różnych wnętrz. Są też łatwe w zachowaniu czystości.

Nie sprawdzą się one jednak przy przeszkleniach wielkogabarytowych, ponieważ profile PCV są zbyt sztywne. W przeciwieństwie do okien aluminiowych nie są tak odporne na działanie warunków atmosferycznych. Pod wpływem promieniowania słonecznego białe powierzchnie mogą żółknąć.

Które rozwiązanie jest lepsze?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To zależy od tego, jakie mamy potrzeby, oczekiwania i budżet. Klienci częściej decydują się na zakup okien plastikowych, jednak jeśli zależy nam na wysokiej jakości, trwałości i designie, warto wybrać aluminiowe.