Jak zaplanować założenie przydomowego ogrodu?

ogród

Piękny i zadbany ogród stanowi świetne wykończenie całej inwestycji. Szczególnie w zabudowie jednorodzinnej, rabaty kwiatowe, przystrzyżony trawnik i ozdobne drzewka spełniają funkcję wizytówki domu i dobrze świadczą o jego właścicielach. Zakładanie ogrodu to niełatwe zadanie, które musi być odpowiednio zaplanowane. Przyglądamy się poszczególnym etapom prac, które czekają na zapalonych ogrodników.

Centrum ogrodnicze – najlepsze narzędzia do zakładania ogrodu

Ponieważ zakładanie własnego ogrodu to ciężka praca, niezbędne jest przygotowanie odpowiedniego zaplecza, czyli narzędzi. Dobrej jakości sprzęt ogrodniczy znacznie ułatwi przygotowanie rabatów, trawnika czy posadzenie ozdobnych krzewów i drzew. Poszukiwania warto rozpocząć, odwiedzając sklep ogrodniczy online, na przykład https://egardenion.pl

Do podstawowych produktów, w jakie trzeba się zaopatrzyć, należą takie narzędzia, jak sekatory, nożyce, tyczki, siewniki, grabie, piły i szpadel. Wszystkie te akcesoria z łatwością można znaleźć w internecie. Bogata oferta sklepów internetowych przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom ogrodnictwa.

Zakładanie ogrodu w określonej kolejności

Warto wcześniej zaplanować harmonogram prac. Dzięki niemu zakładanie ogrodu przebiegnie w określonym porządku, a efekt będzie zachwycał zarówno gospodarzy, jak i gości. Wyróżniamy kilka etapów zakładania przydomowego ogródka:

  1. Przygotowanie terenu. Obejmuje między innymi wyrównanie poziomu gruntu, oczyszczenie działki z niepotrzebnych przedmiotów oraz ewentualne wykopy pod oczko wodne. Przyda się szpadel, który można znaleźć w centrum egardenion pod adresem www.egardenion.pl.
  2. Rozprowadzenie instalacji do nawadniania działki, a także elementów instalacji elektrycznej. Warto przy tym skorzystać z pomocy fachowca lub firmy, która zajmuje się projektowaniem terenów zielonych
  3. Budowa małej architektury. Drobne akcesoria, takie jak oświetlenie, na pewno ma w swojej ofercie dobry sklep ogrodniczy
  4. Sadzenie zaplanowanych roślin, w tym wysiew trawnika. To bardzo istotny punkt, który daje ogrodnikom wiele satysfakcji. Warto wcześniej odwiedzić centrum ogrodnicze i przemyśleć, które rośliny stworzą odpowiednią kompozycję
  5. Wykończenie aranżacji terenu, które obejmuje między innymi montaż lamp i zraszaczy, a także końcowe dekoracje.

Zimą odwiedzamy sklep ogrodniczy i przygotowujemy teren

Chociaż aranżacja terenów zielonych i wysiew roślin to temat, który warto podjąć wiosną, pierwsze prace można wykonać dużo wcześniej. Zima to doskonały czas na wykonanie niezbędnych pomiarów, a także prace związane z przygotowaniem terenu. Gleba jest wtedy sucha, więc kształtowanie różnic wysokości przebiegnie szybciej. Oczywiście dotyczy to później jesieni i wczesnej zimy, jeszcze przed przymrozkami. Końcówka roku to także świetny okres na zakupy – niejeden internetowy sklep ogrodniczy przygotowuje dla swoich klientów sezonowe wyprzedaże.

Centrum ogrodnicze sprzedaje rośliny pod wiosenny wysiew

Prace związane z wysiewem roślin najlepiej zaplanować na sezon wiosenno-letni. Wielu ekspertów uważa, że właśnie ta pora roku korzystnie wpływa na wegetację roślin. Sklep ogrodowy wiosną dostarcza wysokiej jakości rozsady kwietne i krzewy, które szybko się przyjmą i ukorzenią. 

Jak widać, zakładanie przydomowego ogródka wymaga planowania. Na szczęście dostępność sklepów internetowych pomaga szybko zgromadzić niezbędny sprzęt i przystąpić do pracy. Mamy nadzieję, że wskazany przez nas harmonogram działań pomoże niejednemu ogrodnikowi.