Energooszczędny sposób na wentylację – rekuperacja na Śląsku

rekuperacja

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ( Rekuperacja ) to stosunkowo nowa metoda wentylacji budynków. Innowacyjne rozwiązanie znajduje jednak coraz więcej zwolenników, wypierając tradycyjną wentylację grawitacyjną. W poniższym artykule przybliżamy kwestię tego, czym jest wentylacja, jak działa rekuperator oraz czemu warto się na niego zdecydować.

Dlaczego wentylacja jest potrzebna i ważna?

Wentylacja na Śląsku obecna jest w każdym budynku. Skuteczna wymiana powietrza we wnętrzach jest konieczna z co najmniej kilku powodów:

  • aby odświeżyć powietrze,
  • aby pozbyć się niebezpiecznych zanieczyszczeń,
  • aby ochronić budynek przed pleśnią i grzybem.

Jakie są rodzaje wentylacji?

Większość rozwiązań w kwestii wentylacji można zaliczyć do jednej z dwóch kategorii:

  • wentylacja grawitacyjna (naturalna),
  • wentylacja mechaniczna.

Wentylacja grawitacyjna to system, poprzez który wymiana powietrza zachodzi w sposób naturalny. Różnica temperatur powietrza w budynku i na zewnątrz wymusza wymianę bez konieczności użycia urządzeń mechanicznych. Wentylacja grawitacyjna posiada szereg ograniczeń. Między innymi jej efektywność jest zależna od temperatury powietrza na zewnątrz. Natomiast wentylacja mechaniczna, to na przykład rekuperacja. Śląsk jest regionem, w którym rekuperatory są wyjątkowo popularne. Wynika to m.in. z dużego zanieczyszczenia powietrza w tej części kraju, z którym rekuperacja radzi sobie wyjątkowo dobrze. Rekuperator wymusza wymianę powietrza, niezależnie od różnicy temperatur.

Rekuperacja Śląsk jako nowoczesna wentylacja budynków

Urządzenie zwane rekuperatorem to połączenie wentylatora z wymiennikiem ciepła. Rekuperacja na Śląsku przebiega podobnie jak w każdym innym miejscu. Rekuperator zasysa z zewnątrz świeże powietrze przez wykonany w konstrukcji budynku otwór. Jednocześnie powietrze z wewnątrz jest wydmuchiwane na zewnątrz. Podczas zachodzenia tych procesów ciepło z powietrza wydmuchiwanego przekazywane jest do powietrza zasysanego. Tym samym do pomieszczeń dostarczane jest świeże i czyste powietrze, a jednocześnie podgrzane. Jest to rozwiązanie nie tylko komfortowe, ale również energooszczędne, ponieważ dzięki temu systemowi płacimy mniej za ogrzewanie naszego domu

Energooszczędność to zwykle główny powód, dla którego ludzie decydują się na rekuperację na Śląsku.

Czemu polecamy rekuperację na Śląsku?

Montaż rekuperatora to spory wydatek, niemniej jednak w dłuższej perspektywie czasu rekuperacja gwarantuje znaczne oszczędności. Jest to najbardziej energooszczędne z dostępnych dzisiaj rozwiązań, w którego montażu warto zaufać specjalistom takim jak śląska firma Ziterm Instalacje dla twojego domu – https://www.ziterm.pl/. Już po kilku latach zakup zwraca się z nawiązką dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w nowoczesnych budynkach wentylacja grawitacyjna nie jest zbyt efektywna. Wynika to z dużej szczelności budynków.