Chemia do basenu – co musisz wiedzieć?

Chemia do basenu - co musisz wiedzieć?

Idąc na basen, chcemy być pewni, że poruszamy się w zdrowym, pozbawionym zanieczyszczeń środowisku. Ostatnie, czego byśmy sobie życzyli to nabawienie się dodatkowych chorób. Dlatego też mówi się, że woda w basenach jest chlorowana. Co to właściwie oznacza? Na czym polega dokładnie dbanie o basen? Dlaczego tak ważne jest stosowanie odpowiedniej chemii do basenów?

Czysty basen? Czyli co może się znaleźć w basenie?

Woda jest doskonałym przewodnikiem. Kąpiąc się w niej np. w basenie ogrodowym czy miejskim, może się do niej przedostawać bardzo wiele. Część zanieczyszczeń przenosimy do basenu z chwilą wejścia do niego. Przenosimy je np. na skórze, włosach, stopach. Dodatkowo, część “brudu” wydziela się z naszych ciał, a inna cześć może się dostać czysto fizycznie. 

Co zatem możemy znaleźć w takim basenie? Bardzo wiele – pot, ślinę, łój, złuszczony naskórek, olejki, bakterie, wirusy, kosmetyki ze skóry, a także ziemię, piach, trawę, pyłki, liście, kurz, kwaśny deszcz itp.

Wszystkie wymienione zanieczyszczenia to idealne miejsce do tego, aby tworzyły się glony, algi czy bakterie. Czy już wiesz, dlaczego woda w basenach jest “chlorowana”? W dużym skrócie, gdyby nie była – woda przybrałaby brzydki wygląd, zapach, nie wspominając o jej szkodliwych właściwościach dla naszego zdrowia.

Uzdatnianie wody – metody fizyczne

Między innymi dlatego, właściciele basenów muszą stosować różne formy uzdatniania wody, po to, aby była ona przyjazna dla nas i naszej skóry i posiadała odpowiednie właściwości, w tym odpowiedni poziom Ph.

Podstawą są oczywiście fizyczne metody uzdatniania, do których należy szczególna budowa basenu, wyposażona m.in. w system fizycznego obiegu i oczyszczania wody. Dbają o to np. filtr, przelew, pompa, dysze dopływowe, wymiennik ciepła czy skimmer.

Samo oczyszczanie może też wspomagać tzw. automatyczny odkurzacz basenowy.

Chemiczne uzdatnianie wody do basenów – rodzaje dostępnych środków

Jednak niezwykle ważnym elementem są także chemiczne środki do basenów. Ich zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń, poprzez działanie na cztery sposoby – regulację wartości Ph, dezynfekcja, koagulacja oraz zapobieganie rozwojowi glonów.

Co ważne, wodę chemicznie można uzdatniać chlorem, aktywnym tlenem lub bromem (choć na klasycznych basenach używamy raczej dwóch pierwszych metod).

Stosując regularnie chemię do basenów w małych dawkach, eliminujemy zanieczyszczenia, bakterię i mikroorganizmy, a w efekcie – dbamy o basen i nasze zdrowie.

Chemię, można stosować w płynie, w tabletkach lub proszku. Popularna jest też chemia dozowana automatycznie. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat możliwych preparatów  – wejdź na stronę https://www.poolshop.pl/12-chemia-do-basenu